Alerji Nedir

  • 16 Kasım 2018
  • Alerji Nedir için yorumlar kapalı
  • 317 kez görüntülendi.
Alerji Nedir

Alerji Nedir

Alerji nedir? Alerji bağışıklık sistemimize giren maddelere karşı normalin üstünde duyarlı verilen tepkiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Alerjen nedir? Alerjen alerjik reaksiyon göstermesine neden olan maddeye denir.Alerji daha çok genetik olan bir rahatsızlıktır ama yaş aralığı belirtmeksizin bir anda da herhangi bir maddeye karşı vücut alerji olabilmektedir.

Alerji belirtileri ve tedavisi

Günümüzün şartlarında bilinen %40 civarında alerjik bünyeli insanlar vardır.Birde henüz alerjik reaksiyon göstermiyen insanlar vardır vücudun bağışıklık sisteminin güçsüz kalması dahilinde de ilerliyen zamanlarda alerjik reaksiyon gösterebilir ve herhangi bir maddeye alerjen olabilir.

Alerji Nedir

Tabi ki de her alerjen yaşam kalitemizi etkileyecek anlamına gelmez bir çok alerjen zararsızdır ve yaşam kalitemizi düşürmez. Aslında alerji bağışıklık sisteminin bazı maddeleri kabul etmemesi sonucu o maddeye aşırı reaksiyon gösterip vücuttan atması dahilinde oluşturduğu çaba sonucu vücutta oluşan etkilerin bütünüdür.
Bir insanın bir maddeye alerjisi var ise tüketim den veya madde ile teması esnasında emen gözükmez bağışıklık sistemi maddeyi tanımaya başladıkça alerjen olduğunu anlar ve yavaş yavaş tepki gösterir.Bağışıklık sistemi alerjeni saptadıktan sonra vücutta antikor yapar ve tepki gösterir. Bu süreç günler bile sürebilir duyarlaşma süreci tamamlanmakta zorluk çekilebilir. Bazı semptomlar yaşaya bilirsiniz ama tam alerjik bir olay gerçekleşmeye bilir.
Alerjinin en bilinenleri daha çok mevsim geçişlerinde kronik olan alerjik sistemlerdir. Bilinen en yaygınları polen ve saman nezlesine karşı olan alerjilerdir.

ALERJİ BELİRTİLERİ

Aslında alerjinin bir çok belirtisi vardır ama en bilinenleri vücudun dışına vuran kızarıklıklar şişmelerdir. Alerjik durumlar iltahaba dayalı olduğu için vücutta tahriş olma durumu olmaktadır.Tabi ki alerjenlere göre verebildiği etkiler de değişmektedir bağırsaklarda ,sinüslerde,solunum yollarında,vücudun üst kısmı olan deri bölgesinde göz çeperlerinde ve burun kenarlarında da görülmektedir.
Mevsim değişiklerin de olan alerji durumlar da nezle şeklinde soğuk algınlığı şeklide reaksiyon gösterebilir ve burun çeperleri ve solunuma bağlı bazı yerler de tahriş durumuda söz konusu olmaktadır

Alerji Nedir

Alerjik reaksiyon durumları

Polen ve benzeri alerjik durumlar

* Burun tıkanması
* Öksürük Gıcık Şeklinde
* Burun da akıntı nezle gibi
* Gözler de şişkinlik

Cilt Oluşan Alerjik durumlar

* Ciltte döküntüler
* Ciltte Kaşıntı ve kızarıklık
* Ciltte kabarmalar

Beslenme ve Gıda da alerjik durumlar

* Nefes alma güçlüğü ve daralma
* Dil de şişkinlik
* Miğde bulantısı ve kusma
* Çocuklar da rektal kanama görülmesi
* Ağız da ve damakta kaşıntı ve karıncalanma hissi
* Karın ağrıları kramp şeklinde ve İshal olma
* Yüz bölgesinde ve dudaklar da şişkinlik

Alerji Nedir

Haşere ve Böcek Sokma durumları

* Kandaki basıncın düşmesi
* Hırıltı oluşması
* Ciltte kaşınma
* Böceğin soktuğu yerde kaşıntı ve şişkinlik
* Nefes alma güçlüğü ve daralma
* Vücutta kızarıklıklar
* Gıcık şeklinde öksürük
* Göğüs daralması ve Baş Dönmesi
* Alerjik şok durumu
* Kaygı bozukluğu – Nefes darlığı

İlaç kullanımdaki alerjik durumlar

* Dil de ve yüz de şişkinlik
* Ciltte kaşıntı ve deri dökülmesi
* Hırıltı
* Baş dönmesi
* Kusma ve miğde bulantısı
* Ağır alerjik reaksiyonlar (anafilaksi)

Alerji Nedir

Anafilaksi Alerji Nedir?

Anafilaksi Alerji Nedir? Vücudun alerjene aşırı ve hızlı bir şekilde reaksiyon göstermesi ölümcül düzeye taşıya bileceği durumlara denir. Bağışıklık sistemi aşırı reaksiyon gösterir ve dakikalar ve saatler içinde belirgenleştikçe acil tıbbi destek gerektirebilmektedir.

Bu durumlar daha hassastır anafilaksi alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Ama bilinen en belirgin halleri baygınlık ,halsizlik,daralma ve boğulma hissi ,baş dönmesi, el ve ayaklar da karıncalanma ve kaşıntı ,ağız,dil ve yüz bölgesinde şişme kızarıklık ve boğaz da kaşıntı hissi şeklinde çoğunlukla görülmetedir. Ama daha farklı solunum da zorluklar tıkanma hissi yutma zorluğu solunum ve nefes bölgelerinde aşırı reaksiyon gösterebilmektedir bu durumlar da ciddiye alınarak en yakın acil servise gidilmelidir aksi taktirde anafilaksi alerjik reaksiyonları ölümle sonuçlanması kaçınılmaz olabilir.

ALERJİ ve NEDENLERİ

Kısaltılmış hali (IGE) olarak bilinen İmmünoglobin olan antikor bağışıklık sisteminin doğrultusunda vücuda giren alerjenlere reaksiyon gösterir.Ve vücuda yabancı olan maddeleri yok etmek için uğraşır.
Bağışıklık sistemi İmmünoglobin antikorlarını alerjen maddeler vücuda girdiğinde serbest bırakır bu antikorlar serbest kaldıktan sonra maddeleri yok etmek için uğraştığın da salgıladıkları kimyevi salgılar alerjik reaksiyonlara neden olur .Salgılanan kimyevi salgılar dan en bilineni histamin adı verilen salgıdır. Salgılanan histamin kan damarları ve kas duvarlarının daraltarak tahribat verir ve bu tahribatta burun astarların da mukus ürettir.

Bilinen En Yaygın ALERJENLER

Her bünyede ve her insanda ayrı ayrı alerjik durumlar görülmektedir ve ayrı alerjen maddeler vardır. Bu yüzden alerjiye tam tanı konulamamaktadır.Bilinen başlıca alerjen maddeler bunlardır

* Balık
* Fındık
* Buğday
* Yumurta ve yumurtanın beyazı
* Soya ve Yer fıstığı
* Midye ve İstiridye

Alerji Nedir Alerji Nedir

Bilinen İlaç ve Diğer alerjenler şunlardır:

* Toz ,yün ve pamuklular,akarlar,Kedi dışkısı ve hayvansal materyaller,
* Fasulye ,kereviz,sussam
* Bal kabağı ve mısır
* Sinekler ,kara sinekler ,Sivri sinek sokmaları veya böcek sokmaları
* Eşşek arısı sokmaları,hamam böcekleri,güveler ve göl sineleri
* Salisilatlar ,Penisilin ve benzeri maddeler *
* Temizlik maddeleri ev kimyasalları
* Polen ,Ağaç ve bazı otlar
* Ve bazı metaller Çinko,kobalt,nikel ve krom

ALERJİ TEDAVİSİ

Bilinen bir tedavi yöntemi yoktur sadece bağlı olunan alerjenlerin ilaçları en iyi tedavi yöntemi bildiğiniz alerjenlere karşı korunaklı olmanız ve yaklaşmamanızdır

Bir önceki yazımız olan Diş ağrısı nasıl geçer başlıklı makalemizde ağrıyan diş, Ağrıyan dişe ne yapılır ve diş hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ