B12 Vitamin Eksikliği zararları ve belirtileri

  • 24 Mayıs 2014
  • B12 Vitamin Eksikliği zararları ve belirtileri için yorumlar kapalı
  • 1.023 kez görüntülendi.
B12 Vitamin Eksikliği zararları ve belirtileri

B12 vitamini eksikliği ; al kan hücresi, sinir, DNA üretimi başta olmak üzere vücudun pek çok başka fonksiyonu dahilin kritik önem taşıtaraf vitaminler arasında yer alıyor. Diğer pek çok vitamin gibi gövde tarafından üretilemediği dahilin, besinlar yoluyla veya takviye şeklinde alınması gerekiyor. B12 vitamini eksikliğinin 2 anne nedeni var; birincisi, besinlar yoluyla vücudun gereksinim duyduğu kadar alınmaması, ikincisi ise, ne kadar çok alınırsa alınsın vücudun bu vitamini yeterince emememesi. Yurtdışı kaynaklı bir çalışmaya göre 50 yaş üzeri yetişkinlerin %3.2′si ağırbaşlı seviyede, %20′si ise sınır seviyesinde B12 vitamini eksikliği ıslakıyor. Bu verilere göre B12 vitamini eksikliğini, 50 yaş üstü yetişkinler başta olmak üzere yaygın bir sorun olarak kabul edebiliriz.

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

B12 vitamin eksikliğinin pek çok ayrımlı nedeni olabilir. Örneğin; sıkı bir vejetaryen beslenme programı uyguluyorsanız, bu vitaminin eksikliğini ıslakamamak dahilin B12 takviyesi kullanmanız gerekebilir. Çünkü bitki kaynaklı besinlerde B12 vitamini bulunmaz. Ayrıca mide kelepçesi kullanıyorsanız veya bir başka operatöri zayıflkör operasyonu geçirdiyseniz vücudunuz B12 vitaminini emme ve kullanma yeteneğini kaybedebilir.

Gıdaların gövde tarafından işlenmesinde sorunlara yol açan Crohn hastalığı, çölyak hastalığı gibi hastalıkları ıslakayanlarda B12 vitamin eksikliği sık görülmektedir. Ayrıca mide asidi üretiminde sıkıntı ıslakataraf kişilerde, B12′nin gövde tarafından emilebilmesi dahilin bu aside gereksinim duyulduğundan eksiklik görülebilir.

eksiklik
50 yaş üzerindeyseniz, diyabet ilacı kullanıyorsanız, vejetaryenseniz, düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, operatöri zayıflkör operasyonu geçirdiyseniz B12 vitamini seviyenizi ölçtürmeniz önerilir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hafif ve orta düzeyde eksikliğin belirtileri de hafif olur. Ancak B12 eksikliğinin süresi uzadıkça belirtiler şiddetlenir.

B12 eksikliğine bağlı olarak, kanın gövde tekrarline yeterince oksijen taşıyamaması kendini aşırı yorgunluk, durumsizlik ve hafif baş dönmeleriyle belli eder. Zaman vakit çarpıntı ıslakanabilir ve hızlı soluk alıp verme ihtiyacı doğabilir. Cilt tekrarllikle solgundur ve boğaz ağrısı görülür. Kolunuzu, bacağınızı bir yere çarptığınızda normalden daha acele, daha çok morarabilir ve iyileşme süresi fezaabilir. Diş eti kanaması görülebilir ve küçük bir uçurumanın bile kankör süresi normalden uzun sürebilir. B12 vitamini eksikliğinde isdurum veya kabızlık sık görülür. Baş ağrısı ve konsantrasyoneksikliği ıslakanabilir.

B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediğinde sinir hücrelerinde kalıcı hasar oluşabilir. Bu hasara bağlı olarak aşağıdaki belirtiler görülebilir;

El ve ayak parmaklarında uyuşma, karıncalanma
Yürüme güçliğü, denge sorunları
Depresyon ve ruh duruminde dalgalanmalar
Paranoya ve durumüsinasyonlar
Dilin şişmesi
Hafızanın zayıflaması, bunama
Zihin karışıklığı
Kaslarda tekrarl zayıflama
Çocuklarda görülen B12 eksikliği vakitında ayrım edilip tedavi edilmezse sinir sisteminde kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuzun B12 düzeyini ölçtürmelisiniz.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

B12 vitamini eksikliği tedavisi, eksikliğe neden olan sorune bağlı olarak değişmektedir. Örneğin vejetaryen beslenme veya yaş nedeniyle eksiklik görülüyorsa sorun B12 takviyesi ile çözülebilir. Daha hızlı nihayetuç dahilin doktorunuz enjeksiyon önerebilir. Hafif dereceli B12 eksikliği dahilin beslenme şeklinin değiştirilmesi, daha çok balık, et ve grups hayvanı tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca deniz mahsulleri, süt, peynir ve yumurta iyi birer B12 kaynağıdır. B12 vitamini sayfasında bu vitamin bakımından varlıklı besinler hakkında daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.
B12 Vitamini Takviyesi Alzheimer Hastalığı dahilin Çözüm mü?

B12 eksikliğinin bilişsel yeteneğin zayıflamasına yol açabileceği bilinmekle birlikte, B12 vitamini takviyesi kullanmanın, Alzheimer hastalığı bulunan kişilerde, bilişsel yeteneğin art kazanılmasını sağladığı yönünde verilen bilgiler gerçeği tarafsıtmamaktadır. B12 eksikliğine bağlı olarak hafızanın ve düşünme yeteneğinin zayıflaması, konsantrasyon eksikliği gibi durumlar ıslakanabilir ancak şu anne Alzheimer hastası olan kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda, yüksek dozlarda B12 vitamini kullanılmasına karşın bir gelişme kaydedilememiştir. Aynı biçimde B12 vitamini takviyesi kullanmanın egzama, meme kanseri, akciğer kanseri, alerji, yüksek kolesterol, kalp hastalıklarına iyi gelip gelmediği konusunda yeterli bilimsel kabide bulunmamaktadır.

Ne Kadar B12 Vitamini Alınmalı?

Aşağıdaki rakamlar, sağlıklı kişiler dahilin önerilen* günlük B12 miktarlarıdır.

0-6 Ay Arası: 0.4 mcg

7-12 Ay Arası: 0.5 mcg

1-3 Yaş Arası: 0.9 mcg

4-8 Yaş Arası: 1.2 mcg

9-13 Yaş Arası: 1.8 mcg

14-18 Yaş Arası: 2.4 mcg

Yetişkinler: 2.4 mcg

Gebelik ve Emzirme Dönemi: 2.6 mcg

*National Institutes of Health’e göre.

Fazla B12 Vitamini Almanın Bir Zararı Var mı?

B12 vitamini takviyesi kullanmak tekrarl olarak güvenli kabul edilmektedir. Ancak aşağıdaki durumlarda B12 takviyesi kullanmadan evvel doktorunuza danışmanız önerilir.

Hamilelik ve Emzirme Dönemi: B12 vitamini olmamışilelik döneminde kullanımı konusunda “U.S. National Library of Medicine”nin önerdiği doz günde 2.6 mcg. Size uygun dozaj konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Yüksek Miktarda veya Anormal Kırmızı Kan Hücreleri: Yüksek miktarda al kan hücresi üretimi (polisitemi vera) veya anormal al kan hücresi (megaloblastik anemi) durumlarında B12 vitamini takviyesi kullanmaya başlamadan evvel doktora danışılmalıdır.

Leber Hastalığı: Nadir olarak görülen bir göz hastalığı olan Leber hastalığı bulunanlar B12 vitamini takviyesi kullanmamalıdır.

Kobalt ve Kobalamin Alerjisi: Bu maddelere alerjisi bulunanlar B12 takviyesi kullanmamalıdır.

Folik Asit, Potasyum, C Vitamini: Yüksek dozlarda folik asit B12 vitamini eksikliğini maskeleyebilir. Bu nedenle folik asit takviyesi kullanmaya başlamadan evvel B12 ölçümü yaptırmanız önerilir. Potasyum takviyeleri bazı kişilerde B12 vitamininin gövde tarafından emilmesini etkileyebilir ve B12 vitamini eksikliğine neden olabilir. Yapılan bazı araştırmalar C vitamini takviyelerinin besinlar yoluyla alınan B12 vitaminini etkisiz durume getirdiğini ortaya koymaktadır. Uzmanlar bunu engellemek dahilin C vitamini takviyesinin aşlerden en az 2 saat nihayetra alınmasını öneriyor.

Bir önceki yazımız olan Diyabete Giriş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ