Cyprus Girne Castle

  • 14 Kasım 2018
  • Cyprus Girne Castle için yorumlar kapalı
  • 371 kez görüntülendi.
Cyprus Girne Castle

Cyprus Girne Castle

Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi)

Cyprus tarihte bir çok hanedanlığın barındığı ve bu daha çok İngiltere ,Bizans ve Osmanlı hümümdarlıklarıyla uzun yıllar idame ettirilirken 7.Yüz yılda bizanslıları arap birliklerine karşı kenti korumak adına kurmuş olduğu Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi) bünyesinde uzun yıllar hükümdarlık kuran birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Cyprus Girne Castle

Muhteşem mimarisi akıl almaz savunma ve merkezi korumaya odaklı akdeniz sahilinin muhteşem maviliği ve çevresindeki eşsiz yeşil alanıyla adeta kentin içinde ayrı bir dünya oluşumu simgeleyen ve Girne’nin tarihi yapısını en iyi şekilde özetleyen bir yapıdır.

Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi) Bizanslıların şaheser yapısı ile inşa edilmiş uzun yıllar hükümdarlık sürdürdükten sonra bir çok el değiştirmiştir.Bu medeniyetler Fransız kökenli bir hanedanlık olan Lüzinyanlar,Venedikliler ,Osmanlı hükümdarlığı ve son olarak İngiltere krallığı tarafından yönetilmiştir.Hayat mutlak ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi) Eşi benzeri olmayan bir doğal güzellikle buluşmuş inci gibidir.

 

Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi)içierisinde gezinirken bir çok yaşamış medeniyetten kalma yapılar ,o tarihte kullanılan biberonlar tabaklar zamanın silahları aklınıza gelebilecek kullanılmış bir çok medeniyete ait kalıntılar bulabilirsiniz.Gezerken adeta büyülenebileceğiniz bir yerdir.

1941 yılları arasında Venediklilerin hükümdarlığı sırasında bir çok değişikliğe maruz kalan ve son halindeki görüntüye bürünen Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi)’nin 1570 yılında Osmanlı hükümdarlığının Lefkoşa galibiyetiyle Venedik hükümdarlığının Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi)’ni direnmeden teslim etmeleri ve Osmanlı Hükümdarlığının 300 yıllık hükümdarlığında kalmıştır bizans hükümdarlığından sonra en çok hükümdarlık Osmanlı hükümdarlığınındır.

Cyprus Girne Castle

O dönem fetih yapılırken Osmanlı baş deniz amirallerinden biri olan Cezayir’li Sadık Paşa ‘nın Lahiti hala kalenin önünde durmaktadır.Osmanlı bu uzun hükümdarlıkta bir çok güzellik katmış ve adeta saraya mükkemmelliğini yansıtmıştır fakat İngiltere sömürgesinden sonra Osmanlıya ait bir çok kalıntı imha edilmiştir.

Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi) içindeki kalıntılar

* Kırnı mezarları
* St.Geoge Kilisesi
* Lüziyan Kulesi
* Venedik Kulesi
* Kalenin Su sarniçları
* Lüziyan Zındanları
* 2 Bin Yıllık Batık Gemi
* Zamanın Zeytin Yağı Küfeleri
* Zamanın Çocuk Biberonları dahi birçok kalıntı bulunmaktadır

Cyprus Girne CastleCyprus Girne CastleCyprus Girne CastleCyprus Girne Castle

Cyprus Girne CastleCyprus Girne Castle

 

Yerli ve yabancı turistlerin en uğrak yeri olan Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi) yapısal ve kalıtsal güzellikleriyle her yıl bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Bir çok kalıntı ve turistlik yapıya sahip olan Cyprus Girne Castle (Kıbrıs Girne Kalesi) Girne’nin tamamından net bir şekilde görülmekte ve gezipte doyamayacağınız bir yerdir.

Bir önceki yazımız olan Survivor Başvuru 2019 başlıklı makalemizde 2019 Survivor yarışmacı başvurusu için tıklayın, başvuru survivor ve survivor 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ