Diyabete Giriş

  • 07 Şubat 2012
  • Diyabete Giriş için yorumlar kapalı
  • 1.206 kez görüntülendi.
Diyabete Giriş

Sokakta yürürken karşılacağınız ilk on beş kişiye dikkat ediniz. onlardan birinin sizin gibi diyabet hastalığı olma ihtimali çok yüsek, Dünya çapında, yaklaşık 250 milyon insan arasında, yaklaşık on beş yetişkinden biri diyabeti var. Demek ki kesinlikle yanlız değilsiniz! . Artık teşhis konulduğuna göre, doktorların veya hemşirelerin sağlığınızı korumak için yapabileceği pek çok şey var. ancak kendinizi şu an nasıl hissettiğiniz ve gelecekte nasıl hissedeceğiniz büyük ölçüde size bağlı olacak. Kontrolü ele geçirip, sağlığınıza dikkat etmenin tam sırası. onlinerandevualma.com, sizin için hazırlanmıştır ve diyabetinizi kontrol altına almak için harekete geçmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Yaşamak için vücudun enerjiye ihtiyacı vardır.

Vücudunuzdaki tüm hücreler için en önemli enerji kaynağı glukoz adı verilen şeker ve şeker hastalığı tipidir. Diyabet Hasatlığı Vücudunuzun enerji üretmek için glukoz kullanımını durduran bir durumdur. genelde ihtiyacınız olan glukozun büyük bir kısmı şekerden ve ekmek, patates, makarna gibi nişastalı gıdalardan alırsınız. Bu gıdalar midenize ve bağırsaklarınızda parçalanır ve öğütülür ve glukoz salımı gerçekleşir. Glukoz daha sonra bağırsaklarınızdan emilir ve kanınıza karışarak vücudunuzu dolaşır. Glukozun bir kısmı enerji sağlamak için hemen kaslarınıza veya diğer organlara gider.  geriye kalan glukoz, karaciğerinizde (burada glikojen adı verilen bir maddeye dönüşür) veya cildinizin altında ve organlarınızın etrafında yağ olarak depolanır.

Glukozun Kan Dolaşımından Hücrelerinize Taşınması insülin adı verilen bir hormonun görevidir.

Diyabet hastalığı olan kişilerde ihtiyaç duyulan miktarda insülin üretimi gerçekleşmez, hatta bazılarında hiç insülin üretilmez. Sonuç olarak glukoz hücrelere taşınmak yerine kanda kalır.

İki Tür Diyabet Hastalığı Vardır

Doktorunuz ve ya hemşireniz sizde hangi tip diyabet olduğunu söyleyecektir.

Tip 1 Diyabet

İnsülin, midenizin hemen altında bulunan pankreasınızda üretilir. tip 1 diyabet’te pankreasta insülin üreten beta hücreleri ağır bir şekilde hasar görmüştür ve artık insülin üretmeyecek durumdadırlar. Tip 1 Diyabet Hastalığı genelde gençleri etkiler. Ancak her yaşta ortaya çıkabilir ve genelde çabuk gelişir. tip 1 diyabet ilk ortaya çıktığında, çok susamış hissedersiniz. Bunun sebebi vücudunuzun glukozu idrarınızla birlikte dışarı atarak yüksek düzeyden kurtulmaya çalışmasıdır. bunu yapmak için çok fazla idrara çıkmak zorunda kalırsınız. Dolayısıyla sıvı kaybedersiniz. bu sıvı kaybı yorgun hissetmenize ve bulanık görmenize neden olabilir ayrıca kilo kaybedebilirsiniz.

Tip 2 Diyabet

Diğer tip diyabet hastalığı olan Tip 2 Diyabet, Genellikle orta veya ileriki yaşlarda özellikle fazla kilolu insanlarda görülür. Günümüzde tip 2 diyabet, fazla kiloları sebebiyle daha genç insanlarda ve hatta çocuklarda da görülebiliyor. Tip 2 diyabette pankreas insülin üretimine devam eder, ancak vücudun ihtiyaçlarını karşılayamaz. Yeterli miktarda insuline sahip olmamanızın iki nedeni vardır. Ya yaşınız ilerledikçe pankreasınız daha az insülin üretmeye başlamış olabilir. Ya da vücudunuz ürettiğiniz insüline karşı daha az hassas bir hale gelmiştir. İnsülinin etkilerine gösterilen bu direnç fazla kilolarınız varsa özellikle risklidir. Pek çok insanda Tip 2 diyabet iki nedenin birleşiminden kaynaklanır: düşük insülin üretimi ve insüline karşı direnç. Tip 2 diyabet‘te genelde belirtiler ortaya çıkmaz. Ortaya çıktığında da Tip 1 diyabet belirtileriyle benzerlik gösterir, ancak daha az belirgindir. Tip 2 diyabetin çok daha uzun bir süre içinde yavaş yavaş gelişmesi sebebiyle bazı belirtileri fark etmemiş olabilirsiniz.

 Diyabet Sizin İçin Ne İfade Ediyor ?

Modern diyabet tedavisi çok etkilidir. Kan glukoz düzeyiniz mümkün olduğunca normal seviyeye getirmeye ve orada tutmaya yardımcı olacaktır. Kan glukoz düzeyinizin düşürülmesiyle kendinizi daha iyi ve enerjik hissedersiniz. Ve kan glukoz düzeyinizi kontrol altında tutabilirseniz, vücudunuzu yüksek kan glukoz düzeylerinin neden olabileceği uzun süreli hasarlara karşı da korunmuş olursunuz.

Bizim Amacımız !

Online randevu alma sitesi diyabetinizi  şeker hastalığı‘nız ve nasıl tedavi edileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır hemde videolu ve yazılı olarak. Ayrıca çalışmak, araç kullanmak, seyahat etmek ve sport yapmak gibi çok çeşitli konularda tavsiyeler bulacaksınız. Burada amaç, diyabetinizin sizi kontrol etmes yerine sizin onu kontrol etmenizi sağlamaktır.

Diyabete Giriş Videolu Anlatım Kısmı

Bir önceki yazımız olan Esenyurt Devlet Hastanesi Randevu Alma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ