Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

  • 12 Aralık 2018
  • Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler için yorumlar kapalı
  • 695 kez görüntülendi.
Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Emzirme ve Bilmeniz Gerekenler

Yeni anne adaylarının veya yeni doğum yapmış annelerin en korkulu anlarından biri emzirme dönemi olsa gerek emzirmenin ilk 4 haftasında, emzirmekten vazgeçen 100 kadından doksanı emzirmekten vazgeçme kararını istem dışı bir şekilde almaktadır.Bunun sebebi bilgi ve yanında bir bilenin olmamasıdır.
Yaptığımız araştırmalar sonucu bilgisizlik ve yeterince destek bulamadıklarından dolayı emzirmenin ilk 4 ila 6. haftasından sonra yeni annelerin emzirmeyi bıraktıklarını görmekteyiz ve bu sayının çok üst düzeyde olması son nesil çocukların anne sütünden yeterince faydalanmaması anlamına gelmektedir. Yeterli düzeyde anne sütü alamayan çocukların gelişimlerini geç tamamladıkları bilimsel olarak kanıtlanmıştır

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler


Emzirmek ve Sağlıklı Beslenme

Emzirmeye başlayan annelerin alışma sürecinden sonra önceliklerinden biri emzirirken kendi sağlığına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü çocuk anne sütünden beslendiği gibi annenin yediği gıdaların sağlıklı ve vitamin dolu olması gerekmektedir.Anne emzirme süresinde gıdasına ve beslenmesine ne kadar dikkat ederse bebeğinin anneden emdiği sütte o kadar sağlıklı olmaktadır. Ve gaz yapacak gıdalardan kendini sakınması aksi taktirde bebeğinde gazının artmasına sebep olmaktadır. Bir diğer konu emziren annelerin meme sağlığına da dikkat etmeleri en önemli konulardan biridir. Bu durum için alına bilecek önlemler.

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler


Emzirme, Meme Sağlığı

Emzirme sürecine başlayan ve bu sürece iyice alışan anneler bebeğinizi emzirerek öğrenmeye ve anlamaya çalışıyorsunuz. Bu dönemde memelerinize fazlaca süt dolar ve yoğun bir doluluk hissi verir emzirirken meme uçlarınızın aşırı hassaslaştığını farkedecek ve sızladığını göreceksiniz sancı şeklinde memeniz deki bu doluluk ve şişkinlik hissi ilk emzirme döneminde görülür onun dışında ilerliyen zamanlarda bu hissiyat olmaz ,doluluk hissinin sebebi ise ilk emzirme zamanınızda memenizde süt ve sıvıların yoğunlaştığı dönem olduğu için bu hissiyat oluşur.Daha sonra ise sadece aldığınız gıdalar süt oluşturduğu için bu şişlik azalır. İlk dönemde şişkinlik oluştuğunda bu şişkinliği önlemek için yapmanız gereken memenize soğuk kompres yapmanız faydalı olacaktır. Ama bu işlemi yaptıysanız emzirmeden 15 dakika önce mutlaka ılık kompres yapmanız gerekmektedir bunun için sıcak su torbasına ılık su koyarak veya şişe içerisine ılık su koyarak yapmalısınız.

Emzirme öğrenilen bir sanat

Emzirmeye başladıktan birkaç hafta içinde bebeğinizle birlikte halen öğrenme sürecindeyken, memelerinize çok fazla miktarda süt dolar. Yoğun bir doluluk hissedersiniz. Meme uçlarınız da aşırı hassaslaşır, hatta sancır. Memedeki bu şişme ve doluluk emzirmenin ilk günlerinde sütünüz tamamen gelmeye başladığı zaman olur. Süt, kan ve sıvılar memenizde birikir ve doluluk hissi verir.

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Bu dönemde şişkinliği önlemek için memeye soğuk kompres uygulamanız faydalı olur. Emzirmeden 20 dakika önce ılık komprese geçmek gerekir. Bunun için ılık su dolu bir kap veya sıcak şu şişeleri kullanalabilirsiniz. Bebeğiniz memenizi emmeden önce birkaç çay kaşığı kadar süt çekebilir ve bebeğinizi sık sık besleyebilirsiniz.

Emzirirken Tahriş Olmuş Meme Ucu

Emzirme esnasında meme verirken meme uçlarınızın tahriş olması ve ağrıması kaçınılmaz bir sonuçtur bu durumlarda yapmanız gerekenler bebeğinizin emzirme deki pozisyonunu ve yönünü değiştirmeniz sizleri daha rahat hissettirecektir Bebeğinizin emzirme pozisyonunu değiştirmek çatlamış meme uçlarınızın iyileşmesini sağlayacaktır.Ve emzirirken keyif alabileceksiniz.

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Emzirmenin ilk günlerinde meme uçlarınızın hassa olması ve emzirmeyle birlikte daha hassas duruma getirebilir ve çatlaklar oluşturmaktadır bu durum ise bebeğiniz ilk emdiği dönemlerde meme dokusunu bozmaktadır.Eğer bu ağrılı ve sancılı emzirme uzun soluklu şekilde devam ederse bunun için mutlaka önlem almanız gerekmektedir. Bebeğinizin emzirme pozisyonunu değiştirip memenize daha fazla yaslanmasını sağlamanız gerekir eğer daha fazla yaslanırsa emmek için meme ucunu ağzına tam olarak alır ve emzirme süresi hem sizin için hemde bebeğiniz için sancısız bir sonuç alır.

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Bu aldığınız bütün önlemlere rağmen hala meme ucunuzda ağrı sancı devam ediyorsa o zaman sizin bir lanolinli göğüs ucu kremi almanız ve kullanmanız sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmeniz açısından faydalı olacaktır.

Emzirmede Kolaylıklar Nelerdir?

Doğru Emzirme Pozisyonu

Emzirmenin kolaylıklarını bildiğiniz sürece emzirme döneminizin kesinlikle ağrısız ve sancısız bir dönem olduğunu anlayacak ve emziriken bebeğinizi beslediğinizin keyfine varacaksınız. Emzirme sürecinde yapılması gereken ve dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğin emzirme pozisyonun doğru olmasıdır.

Eğer pozisyonunuz doğru değilse ağrılı meme ucu ,meme ucunda çatlak ve sancılı emzirme dönemi kaçınılmaz son olur bunların yaşanmaması ve bu nedenden emzirme isteğinizin azalmaması ve sütünüzün kesilmemesi için bedenen rahat ve bu rahatlığın sinirlerinize hissettirmeniz önemli yani emzirirken ağrı ve sancı olacak korkusuyla kasılmamanız ve bu durumda zamanla sütünüzün azalmasına neden olmaya başlayacaktır bunların olmaması için bebeğinizin emzirme pozisyonun doğru olması bebeğin meme ucunu doğru şekilde kavramasına yardımcı olmanız anlamına gelmektedir.

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Doğru şekilde kavramış olduğu meme ucundan süt emme sırasında zorluk yaşamadan beslenmesi ve sizin içinde sancısız bir dönem olması anlamına gelmektedir.Peki bu pozisyon nasıl olmalıdır bebeğin vücudunun sizin vücudunuzu sardığı ve annenin meme ucunun ağzını tam alacak şekilde ayarlanmasına yardımcı olmanız ve emzirme süresi boyunca bebeğin burun ucunun anne memesine yaslı olması pozisyonunda bebeğin tam ağzını saracak şekilde meme ucunu alması doğru emzirme pozisyonu olmakta ve hem anne hemde bebeği için sorunsuz bir emzirme ve sancısız bir emzirme olacaktır.


Emzirmeden önce bebeğinizin sakin olması da çok önemlidir yani ağlayan bir çocuğa meme emzirme doğru emzirme pozisyonu olmaya bilir ve çocuk sakin olmadığı için ters bir durum ile emme duygusuyla sancılı bir emzirme başlaya bilir bu durum oluşmaması için ağladığı zaman önce sakinleştirmeyi deneyin sonra emzirmeye başlayın.
Bebeğinizi emzirirken kucağınızda yana yatırarak memenizin ağzına alttan doğru şekilde ağzına alabileceği şekilde ayarlayın ve ilk yerleşen çene ve alt dudağının olmasını sağlayın ve mümkün oldukça meme emzirirken ara ara sağ ve sol olarak değişiklik yapın ve emzirmeye başlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise bebeğinize meme ucunuzu verirken elinizin meme ucunu ve bebeğin ağzına gelecek yerinden tutatarak vermeyin çünkü elinizdeki mikropların meme ucunuzla bebeğinize geçmesi durumu oluşa bilmektedir

Emzirme ve Süresi Nelerdir

Bebeğiniz emzirme esnasında üzerinde durduğumuz konu pozisyonu önemlidir bebeğinizin burnu meme ucuna dönük ve çene ucunun da 3 cm memeden uzak olması gerekmektedir.Bebek emmek için memenize doğru geldiğinde başını geriye atar ve ağzını genişce açmaktadır.Dilinin yordamıyla meme ucunu ağzına tam almaya çalışır
Ve meme ucunu ağzına aldığı an ilk etapta hızlıca emmeye başlar daha sonra ise yeterli emme işlemini gerçekleştirdiği zaman yavaşlar ve o zaman memeden ayrılması gerekmektedir ve bu durumda diğer memeye geçmesi emdiği mamayı tahriş etmekten sakınır.


Bebeğinizin emme pozisyonu ve emzirmeden önce ayarlayın ve sağlıklı ve rahat bir emzirme yaşayınız .Bebeğinizi 24 saat içerisinde minimum 8 maksimum 12 kere emzirmeniz gerekmektedir . Bu durumun neticesinde sık emzirme yaşadığınız için memeniz deki süt oranı çok fazla oluşmadığından ve bu emzirme süresi 12 kere gibi olduğundan bebeğiniz kısa zamanda emmek için aldığı meme ucunuzu daha kolay bulma ve daha çabuk ağzına almasına alışacağını göreceksiniz.

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler


Emzirme esnasında az sancısı olan ve ağrısı olan memeden başlayınız daha sonra süt fazla geldiğinde diğer memenize geçiniz ve oradan emmesini sağlayınız

Emziren Annelere Pratik Bilgiler

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken pratik bilgiler . Emziren annelerin kullandıkları sütyenlerin dar sütyen göğüslerini sıkacak sütyen olmaması gerekmektedir ve sütyenlerinin içine ped koymaları gerekmektedir. Bu durumda hem fazla baskı olmasını etkiler hemde göğüs serbest kaldığında akan süt ped yardımıyla dağılmamış olur
Kullandığınız sütyenlerin ve ve pedlerin naylon olmadığından emin olunuz. Naylon olan pedler meme uçlarının kurumasını engeller ve ıslak kalmasını sağlar bu durum tahriş olmuş meme uçların geç iyileşmesine neden olur.
Emzirme işlemine başlayıp emzirme işlemi bittikten sonra birkaç damla sütünüzü çekip meme ucunuza akıtmanız mem ucunun iyileşme sürecinde sizin işinizi kolaylaştırır


Meme ucunuzu yıkarken sabun kullanmayın kullandığınız sabun meme ucunuzda kuruma yapar ve emzirme sürecinden maksimum 2 saat önce kremlerinizi sürün çünkü emzirme esnasında silmek istediğinizi krem varsa bu silme işlemi sırasında meme ucunuz tahriş olabilir.
Emzirme esnasında memeniz fazlaca doluysa biraz sütünüzü sağmanız da fayda var çünkü dolu memeden çocuğun emme işlemi daha zor olmaktadır.Eğer sağma işlemi yaparsanız bebeğiniz daha kolay meme ucunu ağzına alabilir ve emme işlemini gerçekleştirebilir

Bebeği Mememden Ayırma Yöntemleri

Meme Ucu Çıkmazı

Bebeklerin bir çoğu gerçekte meme ile yalancı meme ve biberon memesini ayırt edemezler.Bu yüzden meme ucunu da biberon emer gibi emerler.Aslında iki birbirinden oldukça farklıdır.Eğer çocuk biberon emer gibi sizin memenizi emerse bu meme uçlarınızda ağrı ve sancı oluşturur. Bunun nedeni ise bebeğin emme işlemi sırasında meme ucunu tam olarak ağzına alamaması durumu oluşur ve ağrılı emzirme oluşur. Genel bir araştırma sonucu çıkan verilerde 4 haftadan küçük bebeklerde biberon kullanılmamışsa bu bebeklerin annelerini amme süreçleri hem uzun hemde annelerini emme konularında başarılı oldukları saptanmıştır. Ve bilinen en doğru şeklin bebeklerin anne sütünü ne kadar uzun süre alırlarsa o kadar sağlıklı ve beslenmiş olduklarını artık bilinen bir gerçektir ve çok önemlidir

Dil Bağlanması

Emzirme dönemindeki bebekte emme işlemini yaparken aslında bebeğin emme işlemini yaptığı organ alt çene ve dilidir. Bu yüzden bebeğin emme işleminde dil hareketinin hatalı oluşması emme işleminde sütün kesilmesi anlamına gelir bu durumda memeden emdiği sütün az gelmesine sebep olur. Bu da yeterince beslenme olmasını engeller ve gelişimin normalden daha uzun zaman almasına neden olur.Dilin bağlı olması durumunda tedavi edilebilir ve hemşire ve ebeye müracat etmeniz gerekmektedir.

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler


Emme İşlemini Kesmek İçin Dikkat

Bebeğinizin emme işlemini gerçekleştirip bitirdiği hissine kapıldığınızda emin olmanız gerekmektedir eğer bebeğiniz emme işlemini tamamlamadıysa ve siz memeden ayırmaya çalışırsanız bu durum mememe uclarınızı acıtabilir.Doğru olan ise bebeğin kendi meme emme işlemini bıraktıklarında memeden çekmeniz gerekmektedir. Ama bazı durumlarda aniden bebeğinizi memeden kesmek gibi bir durum oluşursa öncelikle parmağınızı bebeğinizin damağının altına koyarak meme ucunuzu çekiniz böylece acısız bir meme kesme işlemi yapmış olacaksınız. Ayrıca emzirme konusunda endişeleriniz ve korkularınız varsa mutlaka bir sağlık danışmanında yardım alarak bu sorunu çözümlendirmeniz gerekmektedir

Mastit ve Süt Kanalı İltahabı Nedir

Süt Kanalı iltahabı ,Mastit nedir?

Mastit memenizin şişmesi ve kızarması durumuna denir. Peki naıl olur sorusuna gelince tıkanmışş süt kanalı sonucunda oluşur ve iltahaplı olur.Eğer süt kanalınız tıkanmış ve sıkca sıcak kopres uygulanmış , ve emzirme işlemi sıklıkla yapılmış ve dinlendirilmemiş ise mastit olma riski çok yüksektir. Tıkanmış bir süt kanalınız varsa ve belirtileri başlamış ise erken müdahale edilirse mastit olma riski ortadan kalkar. Mastit başlagıcın da en belirgin özelliklerden biri memenizin üzerinde yumruşeklinde oluşa bilecek kızarıklıktır. Bu yumru ateşli de olabilir olmaya da bilir farklı seyredebilir.Bunu önlemek için düzenli beslenme ,temizlik ve hijyen ve iyi şekilde dinlenme gerekmektedir.Eğer emzirme işleminiz bittikten sonra aşırı yorgunluk hissi oluşuyorsa bu durumda mastitten kaynaklanabilir.

Mastit Oluşumunu Engellemek

 Mastit oluşumunu engellemek için iki memenizinde düzenli emzirilmesi ve her saatte 2 veya 3 kere emzirilmiş olması gerekmektedir.Emzirme işleminden sonra az süt çekmeniz ve memenize akıtmalısınız. Aynı zamanda fazla dolan memenizin öncelikle emzirmeniz gerekmektedir bu durum kan akışını kolaylaştırır ve şişkinlik olmasını önler. Ve sancılı ve ağrılı memenize günde bir kaç kez ılık su ile 20 şer dakika kompres yapmanızda faydalı olacaktır. Göğüsünüze baskı yapacak sütyen ve dar kıyafetler giymekten kaçının temizlik ve hijyene dikkat etmelisiniz

Bir önceki yazımız olan Siyah nokta nedir? başlıklı makalemizde evde siyah nokta tedavisi, siyah nokta ve siyah nokta doğal tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ