Kerkük’ün Tarihi

  • 06 Eylül 2015
  • Kerkük’ün Tarihi için yorumlar kapalı
  • 692 kez görüntülendi.
Kerkük’ün Tarihi

Çok çeşitli medeniyet, kültür, örf ve adetlerin bir arada bulunduğu Musul Kerkük bölgesinde ilk yazılı belgeler ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin Musul Kerkük konusundaki düşüncelerinin başında bölgedeki ticaret adımlarının güçlendirilmesi, bölgedeki oluşan ve oluşma adımları izleyen kargaşanın giderilmesi, insanların güvenlerinin ve kalplerinin kazanılması ve daha bir çok neden bulunmaktadır.

Nüfus sayısı 2 milyonun üzerinde olmasına rağmen Kerkük halkı kamuoyunun ve diğer toplulukların hiç ilgi göstermediği Türkmenlerden oluşmaktadır. Dil bakımından Türkçe’yi konuşan, etnik kökeni Türk olan Kerkük vatandaşları, Ülkemizden yıllar önce ayrılmış olsalar bile Türkiye’ye anavatan gözü ile bakmaktadır.

Bölgede bulunan Türkmenler, Ülkemizin stratejik konumunu özetleyen ortak görünümündedir. Üçüncü bir etnik grup ise Sünni Araplardır. Ülkemiz ile aynı dini anlayış içinde olan bu etnik gruptaki insanların çoğunun akrabaları Türkiye’de yaşamaktadır.

Kerkük’ün Tarihi Yapıtları

Ülkede simge haline gelmiş olan Kerkük kalesi tüm tarihini kendi surları içerisinde barındırmaktadır. Kale 97 yılında yönetimde Saddam varken yıkılmıştır.

Öncelerde Yahudi tapınağı olan mekân sonraları Danyal peygamber camii olarak düzenlenmiştir. Ayrıca Uryan Camii Osmanlı döneminde yaptırılmış ve surların içerisinde bulunmaktadır.

Vatandaşları tarafında Kayseri olarak tanınan çarşı yine Osmanlı tarafından yaptırılmıştır ve içerisinde 300 kadar dükkan barındırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bayrampaşa klima servisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ