Montessori Eğitimi Nedir

  • 23 Ekim 2018
  • Montessori Eğitimi Nedir için yorumlar kapalı
  • 413 kez görüntülendi.
Montessori Eğitimi Nedir

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori Eğitimi Nedir? ve Mari Montessori Kimdir?

Konumuza başlamadan önce Montessori eğitimin kurucusu olan Maria Montessori’yi tanıyalım. 31 ağustos 1870 yılında İtalya’nın Chiaravalle ,Marche şehrin doğmuştur. 19.yüz yıllar arasında yaşamış İtalyanın ilk kadın doktorudur.1893-1897 tarihlerinde Roma La Sapienza Üniversitesini bitirmiştir.Ve 1899 Yılında profesyonel olarak ilk doktorluk görevine başlamıştır . Montessori eğitiminin kurucusudur.  Aslında çocuk pedagog olan ve aynı zamanda antropoloji uzmanıdır.

Montessori Eğitimi Nedir

Ve çocuklar da bireysel pedagojiyi gelitştirmiş ve her çocuk için ayrı bir pedagoji eğitimi olduğunu kanıtlamıştır. Nedeni ise her çocuğun beyin yapısının bir olmadığı ve eğilim gösterdiği şeyler üzerinden ve algı kabiliyetini yeni öğrenme süresini analiz ederek ona göre bir pedagoji eğitimi oluşturmuştur. 1800’lü yılların sonunda Roma da ve yakın şehirler de zeka yapılarının geride olduğu düşünülen çocukların gönderildiği Orthophrenik Okulunda Yöneticilik yapmıştır. Ve o dönemde zeka geriliğinin yani zeka seviyesi düşük çocukların asıl problemlerinin pedagojik bir problem olduğunu savunarak bu şekilde eğitimin faydalı olduğu hükmünü kabullendirir.

 

Montessori Eğitimi Nedir?

Daha önce de zihinsel engellileri zeka yapısını araştıran Seguin ‘nin fikirlerini de okuduktan sonra kendi fikirlerinin de aynı doğrultuda olduğu kanısına vararak yeni bir yöntem geliştirir. Bununla birlikte bir grup engelli çocuk eğitimine alır ve eğitim sürecinden sonra devlete bağlı seviye tespit sınavına öğrencilerinin katılımını sağlar ve yüzde 80 üzerinde başarı yüzdesi alınır.Bunun neticesinde başarının mutluluğunu yaşayanların yanı sıra Montessori’nin kafasını karıştıran başka bir olay ise zeka engelli çocuklar ile engeli olmayan sağlıklı çocukların bir arada olduğu sınav da nasıl olur da engeli olmayan çocukların başarılarının engelli çocuklarla aynı seviye de oluşu kafasını karıştırmaktadır. Mesleği icabı pedagog olan ve çocuk eğilimlerini mükemmeliyetçi şekilde tanımlayan bir insanın engelli olan çocukların başarısına sevinmesi kadar engeli olmayan çocukların başarısızlığına da bir o kadar üzülerek bir karar alır.Engeli olmayan çocuklarının istikrarsızlığını anlaya bilmek adına ilk adımını; 1907 yılının ocak ayında aldığı kararın ardından çalışmalarını devam ettirir.

Montessori Eğitimi

İtalya ‘nın Casa dei Bambini şehrinde Mentessori eğitimi çocuk evini kurmaya karar verir.
Ve burada engelsiz çocuklarla eğitimler yapmaya başlar ve ilk olarak çocukların ilgi duydukları alanları ve nelerden keyif alıp nelerden keyif almadıklarını anlar ve eğitimlerini o şekilde devam ettirir.Başlıca bir çok metodu çocuğun keyif aldığı ilgi alanını anlayarak eğitim sistemine devam etmiştir. Montessori eğitimin genel yapısında şu kanıya varmıştır.
Çocukların özgür hareket etmeleri, eğitimin sözlü eğitimden ,okuma yazmayı kitap olmadan yapmayı, sessizlikten,yaptıkları hatayı kendileri denetlemek istemesinden,ailenin vermiş olduğu disiplinin özgürlüğün den hoşlandıkları kanaatine varmıştır ve çocukların aslında kalabalık der yapmaktan, şekerlerden ,ödül verilmesinden ,ebeveyn tarfından yönetilerrek eğitim almaktan ve ceza verilmekten hoşlanmadıklarını tespit etmiştir.
Ve bu tespitlerinin birleşimi sağlayarak montessori eğitimini oluşturmuştur.Ve bu eğitimde çocuklara özgürlük sağlanarak ve kendi seçim haklarını eline vererek onların isteklenerek eğitim almalarını sağlayarak oluşa bilecek hataların da ise denetlene bilme algısını çocuklarda oluşturmayı başarmıştır.

Montessori eğitimi temel özelliğin çocuğun kişiliğine bağlı olduğunu söylemektedir. Montessori eğitimi bu nedenle kişilik yapısına göre eğitim vermek amacı ile oluşum sağlamıştır.Eğitimin insan kişiliğine bağlı olarak yönlenmesini sağlamıştır.

Montessori Eğitimi Nedir

Maria Montessori şu sözleri söylemiştir.

Montessori eğitimi için

Aile bireylerinin Çocuklarının eğitim özgürlüğünü kısıtlamamaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.Eğitim özgürlüğü olmayan çocuğu ilgi odağı kaybolur kısıtlanma bir çocuğun ilk fırsatta bulduğu bir olumsuz eğitime bile yön alabileceğini unutmamaları gerekmektedir.Yani çocuk bir oyuncak veya bir nesne ile bir yerde oynuyorsa bir başka yerde de aynı şeyle oynamalarına müsade göstermeniz gerekmektedir.Bu onun öz güven ve özgürlüğünü simgeler Unutmayın çocuklar özeldir ,temiz ve değerlidirler.

Çocuk tamamen bir inşatta kolon vazifesi gibidir.Kendi kendine büyümeye devam ederse doğru yönde ilerleyecektir ama yetişkinlerin kısıtlamaları ile yön alırsa yanlış eğilim gösterebilir çünkü ileride oluşabilecek kişiliğini küçükken ilgi duyduğu eğilimlere göre yönlerdirir. Çocukken gelecekteki kişilik kavramını idrak edemeyeceği için sadece mutlu olduğu şeylerden yola çıkarak kişilik eğitiminin kendi içerisinde mimarını oluşturur dışarıdan ailelerin müdahalesi ile kısıtlama eğitimi ile çocuk mutlu olduğu yönden algılayamayacağı bir eğilim içerisine yol alır işte burada montessori eğitimin kavramını anlayabilirsiniz.

Montessori Eğitimi Nedir

Montessori eğitiminde çocuklar özgürce ilgi duydukları maddeler ile istedikler, zaman istedikleri zaman ilgi duydukları eğilimlere göre serbest ve rahat hareket ederek seçimlerini yapabilirler.
Kısıtlamaları olmadıklarından dolayı istedikleri yerde rahatça eylemlerini ilgi duydukları maddelerle uğraşabilirler.Ve daha çok zaman geçirme şansı bulduklarında öğrenme yetileri artar ve zeka yapıları bir kademe önde seyretmeye başlar ve bir başka nesneyi veya başka materyali tanımaya çalışmaya başlarlar çünkü bir önceki materyali tanıya bilecekleri kadar özgür hareket edip onu inceleme şansına sahip olmuşlardır.
Ve bu neden den ötürü fazla incelemelerinin büyük bir avantaja dönüşmesi şu şekilde ifade edilir olası bir hatada kendi hatasını tespit edebilmesi şansını yakalar ve hatalı bir hareket veya davranış olduğunu anlar bu sebepten artık uyarılmaya ve aile bireylerinin ona doğrusunun o olduğunu anlatmaya ihtiyacı kalmaz. Aile bireylerinin en önemli yapması gereken çocuğun özgüvenini kazanması ve ruhsal olarak bir rahatlığa kavuşması için çocuğun görünen becerilerin de onu o beceriye teşvik edici olan unsurları diktalık yapmaksızın tamamen özgür bir ortam sağlayarak şahlandırmak olmalıdır.

Montessori Eğitimi Nedir

Yani aslında montessori eğitiminin amacı kısaca şu şekildedir.

Maria Montessori eğitimi başlatırken çocuklara rahat ve geniş bir ortam sağlayarak çocukların rahat hareket etmelerini istedikleri zaman istedikleri becerilerini her yerde yapma özgürlüğü kılmak ve kısıtlanmış bir eğitim değil çocukların kişilik yapısına göre eğitim metodunu sunarak onların içindeki ışığı dışarı çıkarmalarını sağlamaktır

Bir önceki yazımız olan Zuhal Topal'la Sofrada Başvuru başlıklı makalemizde Zuhal Topal'la Sofrada Başvuru ve Zuhal Topal'la Sofrada Başvuru Formu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ