Öksürük Neden Olur

  • 18 Kasım 2018
  • Öksürük Neden Olur için yorumlar kapalı
  • 518 kez görüntülendi.
Öksürük Neden Olur

Öksürük Neden Olur? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük Neden Olur?

Öksürük en önemli nedenlerinden biri üst solunum enfeksiyonları başta olmak üzere bir çok hatalığın başlangıcıdır.Öksürüğün kalıcı tedavisini sağlayabilmek için öksürüğe neden olan teşhisin doğru olarak belirlenmesidir.

Öksürük Nedenleri ve Öksürük Çeşitleri

* Öksürük Nedir?
* Kuru Öksürük Nedir?
* Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürük
* Öksürük Neden Olur ?
* Alerjik Öksürük Nedir?
* Öksürüğe Ne İyi Gelir?
* Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler
* Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürük
* Balgamlı Öksürük Nedir?
* Öksürük Tedavisi Nelerdir?

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir? Solunum yolları ve boğazı temizlemek için vücudun bir savunma sistemidir.
Öksürük Kronik ve akut gibi birde balgamlı ve balgamsız olarak iki ayrı guruba ayrılır.Balgamsız öksürük boğaz da gıcık gibi olan kuru bir öksürüktür. Eğer öksürük balgamlı ise bunun adı da Prodüktif öksürük denir. Uzun süreli 2 veya 3 haftayı süren öksürüklere kronik öksürükler denir. Farenjit,Nezle, Sinüzit , Yada solunumla akciğere kaçan bir madde ile oluşan öksürüklere Akut öksürük denir. Kronik öksürükler uzun yıllar sürebilmektedir.

Öksürük Neden Olur

Kuru Öksürük Nedir ?

Öksürük eğer balgamsız ise öksürük kuru öksürüktür.Bu öksürük gıcık ve hissinde boğaz da tahrişlik hissi verir.Kuru öksürükle birlikte mide bulantısı,ateşlenme ve halsizlik görülmüyorsa ciddi bir hastalık belirtisi nedenlerinden değildir.Özellikle kuru öksürük grip,farenjit,astım,nezle,reflü,geniz akıntısı,tüberküloz,kalp yetmezliği akciğer de su toplamasında sıklıkla görülür.

Uzun süre geçmeyen kuru öksürük boğaz ve boğaz bölgesin de tahriş yaratmaktadır.Ve uzun soluklu kuru öksürük akciğerde de ağrıya neden olur.Atak halinde kuru öksürük baş ağrısı ve dönmesi gibi bayılmaya kadar gidebilir.Şiddetli öksürükler kaslara aşırı yüklenme ve kasları etkileyeceğinden idrar kaçırma ve göğüs bölgesinde kıramp şeklinde ağrılara yol açabilir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürük

Çocuklarda ve Bebeklerde Öksürük kış aylarında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri öksürüktür. 4 gün sürebilen öksürük 3 haftayı da bulabilir.Tabi ki yetişkinlere göre çocuklar da kronik öksürük çok bekletmeden hekime gösterilmektedir.

Öksürük yetişkinler de olduğu gibi çocuklarda da savunma sistemlerinden biridir.Ve bu alt üst solunum yollarından kaynaklana bilmektedir.Çocuklar ve bebekler alt ve üst solunum yolunda ki enfeksiyon ve alerjik maddelerin vücuttan öksürerek atmaya çalışır.Bu savuna refleksi çocuklarda uzun süreli olduğunda tehlikeli sonuçlar doğurma riski vardır.Hekim nezaretin de öksürük ilaçları kullanılmalıdır.

Çocuklar da önemi olan öksürüğe neden olan sorunları ortadan kaldırmak geçici çözümler değil kalıcı çözüm sağlamaktır.

Öksürük Neden Olur

Çocuklar da Öksürüğe neden olabilecek bulgular;

* Ateş
* Boğaz ağrısı
* Hırıltı
* Kusma
* Burun akıntısı
* Sık nefes alma
* Baş ağrısı
* Zor nefes alma

Çocuklar ve bebeklerde öksürüğe yüksek ateş 39 derece ve üzerindeki ateşlenmeler morarma ve nefes alışındaki sıklıklar gibi buldular aynı anda görülürse doktora acil olarak götürülmesi gerekmektedir. Yabancı bir maddenin yutulması veya yemek yerken ani başlayan öksürük ile hızlı nefes alıp verme beraberinde ise acile doktor müdahalesi gerektiren bir durum oluşmuş olabilir ve acilen doktora götürülmesi gerekir. Çocuklar da yüksek ateşle beraberinde sık görülen öksürüklerin beraberinde alt üst solunum yolu enfeksiyonu eşlik ediyorsa zatüre başlangıcı olabileceğinden acilen doktora gösterilmelidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının kış aylarında yaygın olması ile akut öksürükler 2 hafta ile 3 hafta arası olmaktadır ve daha uzun sürebilmesi sinüzit,farenjit larenjit,tonsilit gibi kronik öksürükler enfeksiyon ile alerjik hastalıklar görülebilir.(bronşit ve astım ) Ve ülkemizde uzun zamanlar süre gelen rahatsızlıklardan biri olan Tüberküloz verem hastalığı kronik öksürüklerle ortaya çıkmaktadır

Öksürük Neden Olur

Aynı zaman da baba ile annenin sigara içiyor olması yada pasif sigara dumanı başka etken aramadan çocuklar da öksürüğe sebep olabilir.Sakın çocuğun yanında sigara içmiyoruz diye düşünerek sigara çocuğuma etki etmiyordur diye bir düşünceye kapılmayın evin içerisin de içilen bir ortam da bulunan eşyalara sinen sigara dumanı evde bulunan eşyalara sinmesi durumu bile pasif içicilik sayılır.Olması gereken çocuğun olduğu yerde kapalı alanlarda sigara içilmemesi gerekmektedir. Ve çocuk odada yok düşüncesini benimseyerek içmemelisiniz. Orada olmayan çocuk daha sonra aynı odaya girmeyecek anlamına gelmemektedir. Uzmanların araştırmasına göre pasif sigara dumanına maruz kalan çocukların daha çabuk üst solunum yolu enfeksiyonu yaratmaktadır bu tür duruma maruz kalan çocuklar da astım ve alerjik vakalar daha sıklıkla görülmektedir.

Vücut direncini artırın ve öksürüğü bitirin

Ana okulu veya yuvalara giden çocuklarda kışın hemen hemen her ay üst solunum enfeksiyonları hafif bir şekilde görülebilir.Ateşli ve sıkıntılı solunum öksürükle beraber seyretmiyor sa çocuklarınıza öksürük şurubu veya öksürük ilacı vermenize gerek yok ve daha çok vücut direncini geliştirmek ve arttırmak için iyi beslenme sistemli olarak uygulanırsa uzun olmayan öksürükler de faydalı olduğunu göreceksiniz

Uzun sürmeyen ve ateş olmayan öksürükler de tetkik yapmak çok önemli değildir.Ateşli öksürükler de ve uzun süren kronik öksürükler de tetkik yapılması gerekmektedir.

Yapılması gereken tetkikler

* Kan tahlilleri ,Kan sayımı, sedmentasyon,CRP,
* Akciğer Flimleri

ve akabinde devam edilecek tetkikler. Kistik fibroz hastalığı olarak bilinen ve akraba evliliği olan bölgelerde sıklıkla oluşa bilecek rahatsızlığının da tetkiki yani ter testi yapılmalıdır.
Kronik öksürüklerin alerjik durumdan dolayı olması durumun da mutlaka deri üzerinde yapılan alerji testleri yapılmalıdır. Ve tetüberküloz verem hastalığı tanısı şüphesi görülürse öksürükte PPD TESTİ yapılmalıdır.

Çocuklar ve Bebeklerde öksürüğe karşı aşılar nelerdir?

Menenjit aşısı , Boğmaca aşısı, Zatüre aşısı (3 aşı mecburi yapılan aşılardır)
Menejit ve boğmaca aşısı karma aşı olarak bilinmekte olan aşılardır.2-6 ay ve 18 aylık bütün bebeklere yapılmaktadır. Pnömokok aşısı bilinen adı ile zatüre aşısı 2015 yılı sonlarından itibaren her bebeğe yapılmaktadır.Ve bebeklik evresinde bu aşıdan faydalanamayan çocuklar için bu aşı ihmal edilmemesi gerekmektedir. 2 Yaş üzeri çocuklarda zatüre aşısı tek doz olarak yapılmaktadır.Bu aşının 10 yıl kadar koruma özelliği vardır.10 yaşını doldurmuş ve daha küçük çocukların aşı karnesi kontrol edilerek bu aşı yapılmadıysa yapılması gerektiğini bilmenizi ve aşının yapılmasını sağlamanız gerekmektedir.

Öksürük Neden Olur

Öksürük Neden Olur?

Öksürük Neden Olur? sorusunun cevabına gelince öksürük için bir çok sebep vardır bunlar başlıca şöyledir.Geniz akıntısı ,akciğerde su toplaması,astım,reflü,kalp yetmezliği,faranjit,grip,ve nezle bunlar kuru öksürüğün habercisidir.Bir de balgamlı öksürükler vardır bunlara da sigara içmek,sinüzit ve bronşit neden olmaktadır.tansiyon ilaçları ,kulak problemleri de öksürüğe neden olabilmektedir.Bazı durumlar da etkilenen pisikolojik tranvalar da öksürüğe neden olabilir.

Bir öksürüğün neden olduğunu anlaya bilmek adına öksürüğün ne şekilde ilerlediğini ve ne kadardır öksürüldüğünü bilmek neden kaynaklandığını anlamanıza yardımcı olacaktır.Daha çok geceleri belli olan balgamsız öksürük üst solunum yoluna bağlı olmaktadır.Geniz akıntısı ,reflü ve sinüzitle bağdaştırılması gereken öksürüğü anlamak için uykuya daldığımız esnada başlayan öksürüklerdir.

Ağlamak ,aşırı gülmek,spor yaparken veya hızlı hareket ederken artan öksürük astım öksürükleri olarak bilinmektedir ve astıma dayalıdır.Kalın ve kaba olarak öksürmek krupta görülen öksürük şekilleridir.Metalik öksürük denilen gürültülü öksürükler ise trakeit dediğimiz solunuma bağlı öksürük çeşidi olarak tanımlanmaktadır.
Nöbet şeklin de ve nara atar gibi ses çıkararak öksürmek Zatürre veya tüberküloz-verem öksürük grubu olarak bilinmektedir. Kisik fibrozis,akciğer iltahaplanması veya akciğer apnesi hastalıkların da da öksürük vardır ve balgamlı şekildedir.

Öksürük Neden Olur

Sigara İçmek ve Öksürük

Normal düzeylerin üstünde içilen sigaralar da veya daha da fazla içmeye devam edildikçe vücut balgam üretmektedir.Ve bu durum da önlem almaya başlamadığınız taktir de öksürük artar ve artık bir kronik öksürük haline gelir.Bu durum bazen hastaları da yanılgıya düşüre bilir kronikleşen öksürüğün sadece sigaradan kaynaklana bileceğini düşünerek her hangi bir hastalığın teşhisini de görmezden gelmiş olur.Ama dikkat etmeleri gerektiğini ve kanlı balgam çıkarmaların da hemen tıbbi destek almak için acilen doktora müracat etmeleri gerekmektedir.Her hangi bir hatalık başlaması dahilin de daha çabuk önlem almalarına yardımcı olacaktır.

Reflü ve Öksürük

Bilinen göğüste yanma ve kaynama ,midenin asidinin genize kadar gelmesi reflü başlangıcı olarak bilinir.Bunlar bilinen reflü başlangıcıdır bazı bünyeler de reflü öksürük ile de başlayabiliyor.Bu durum da anlaşılabilir ve öksürüğe dayalı reflüler daha çok kahve ,alkol,çikolata ve baharat tüketildikten ve aşırı tüketildikten sonra öksürük artacaktır.Gün içine az öksürerek ama gece yatarken daha fazla öksürüyor olmanız normal bir durumdur.Sadece raflü öksürük yapmak aşırı öksürük kronik gibi ve sıklıkla öksürülürse öksürükte reflü yapabilir. Bilmeniz gereken bir durum ise astım hastaların da reflü daha çok görülmektedir ve reflü astımı daha da zor hale getirebilir.

Öksürük ve geniz akıntısı

Geniz akıntısından kaynaklanan boğazda bir şey olma hissi sürekli genizi temizleme isteğine neden olmaktadır.Geniz akıntısının iltahaplı olması boğaz da tahrişe ve tahribata yol açmaktadır.Bu tahribatın tetiklemesiyle özellikle geceleri öksürük şeklinde olmaktadır ve öksürüğe yol açmaktadır.Geniz akıntısının fazla olması boğazda ağrıya ve ses kısıklığına sebep olmaktadır.Genizde bulunan östaki borusunda birikmeye başlayarak iltahabi bulgular orta kulak iltahabına sebep olur.

Öksürük ve Akciğer Kanseri

Öksürük her ne kadar basit gibi görünüp ve üst solunum yolu ile alakalı görünse de akciğer kanseri belirtisi olma ihtimali de vardır.Ve çok uzun süren öksürükler de kesinlikle hekim tarafından kontrol edilmek üzere hastanelere gitmeniz gerekmektedir.

Öksürük Neden Olur

Astım ve Koah da Öksürük

Uzun süreli öksürükler de 3 hafta dan uzun sürmesi sonucu alt solunum yolu en fonksyonlarına bağlı koah gibi astım gibi hastalıklar da görülmektedir.Aksi taktirde kuru öksürük,kronik öksürük olabilir.Eğer ateşli,kilo kaybı ,terleme gibi bulgular öksürükle bağdaşmalı devam ediyorsa verem hastalığı olma ihtimali vardır ve hemen doktora başvurmalısınız

İlaçlar ve Öksürük

Özellikle tansiyon ilaçları öksürüğe neden olabilir gıcık şeklinde öksürük gibi görülmektedir.Tansiyon ilaçlarını kullanan hastaların %20 sinde öksürük görülür.İçiyorum ama bende öksürük yok diye düşünmeyin ilk kullanımda olmayan öksürük haftalar veya 1 yıl sonra bile ortaya çıkabilir.

Öksürük ve Tiroit Bezi İltahabı

Öksürüğe neden olabilecek her ne kadar az sıklıkta görülse de tiroit bezi iltahabın da da gözükebilir.Hırıltılı öksürük ile devam edebilir.Ve ya kuru öksürük te olabilir astım da görünen atak şeklinde öksürük.

Öksürüğe ve Psikoloji

Öksürük sıklıkla görülmese de psikojolik öksürükler de olabilir.Tik bağlı öksürükler ve alışkanlıklara bağlı öksürüklerde olabilir.Genelde ergenlik döneminde ve çocuklarda görülmektedir.İsteğe bağlıda olabilmekte veya kendiliğinden olabilir.Eğlenceli bir akşamdan sonrada gece uyku esnasında da olabilmektedir.

Balgamlı Öksürük

Balgamlı öksürükler yani sıvılı öksürükler olarak bilinen prodüktif öksürük balgamlı öksürükler olarak bilinir ve sigara kullanan,sinüzit ve bronşitte görülmektedir.
Özellikle sigara kullanan kişiler de bulunan öksürükler balgamlı öksürükler olmaktadır.Aslın da öksürükle balgam bir arada olduğu zaman bir çok kronik hastalığın habercisidir.Mesela en az bilinen balgamlı öksürük hastalıklarından biri olan bronşektazi olabilir. Her balgamlı öksürük sigara dan kaynaklanılmamalıdır.

Alerjik Öksürük ve Öksürükle bağdaşan Alerjik Hastalıklar

Vücudun en belirgin savunma mekanizmalarından biri öksürüktür ve solunum yollarından kaynaklanmaktadır.Öksürüğü ilaçla kesmek çözüm yollarından birisi özellikle de çocuklarda çok kullanılmamaktdır. Alerjen den kaynaklı öksürüğü kesmek için öncelikle hangi alerjen maddeden kaynakladığını bilmek gerekir ve ona göre öksürüğe müdahale edilmesi gerekmektedir.Bunu öğrenmek için alerji testini yaptırmanız gerekmektedir. Hangi maddenin alerjen olduğunu öğrendikten sonra o maddeyi kesmek gerekmektedir. Ve o alerjenin olduğu ortamdan kaçınmak gerekmektedir.Bu durumu kontrol altında tutmak için alerjen ilaçlarını kullanmak gerekmektedir veya alerji aşı tedavisi başlatılması gerekmektedir.

Öksürük ve alerjik hastalıklar

Öksürükle bağdaşan ve en çok bilinen hastalıklardan biri olan astım (alerjik bronşiyal) ve çocukluk döneminde sıklıkla görülmektedir.Atak halinde öksürük egzersiz ve spor yapıldıktan sonr daha çok gece de olabilen hırıltılı öksürük halinde seyretmektedir.Ve nefes darlığı ve solunum güçlüğü yaratır.

Tabi bu durum çok da sıkıntılı bir hal alabilir atak halindeki öksürük nedeni ile küçük hava kanallarını daraltarak yüksek solunum sıkıntısı yaratabilir.Bu durumun tetikleyici unsurları ise akarlar ,polenler,deri atıkları,hayvansal tüyler ve hamam böcekleridir.Aynı zamanda üst solunum enfeksiyonu da öksürük ataklarını başlatabilir.
Besin alerjisi (atopik dermatit ) Atopik dermatit bebeklik dönemlerinde sık olması nedeni ile bebeklik egzaması diye adlandırılmakta ve çocukluk döneminde görülen alerjik bir durumdur.

Bu duruma maruz kalan bebeklerde bazı besinlere alerjik durum oluşturmaktadır.Ve bebeklik döneminde en önemli besinlerden biri olan inek sütüne karşı alerjen oluşturmakta aynı zamandı protein zengini yumurtaya karşı alerjen oluşmaktadır.Bunun belirtileri yüz el ve ayaklarda kızarıklık ve kaşıntı halinde kuru deriler gibi olmaktadır .Bazı zamanlar da ise sindirim sistemi ve kabızlık olarak alerjik reaksiyon göstermektedir.

Saman nezlesi diye bilinen alerjik rinit yıl boyunca sürebilmektedir.Halk dilinde de benimsenmiş ismiyle mevsimsel alerjik durumların başında gelen polen alerjen maddesi mevsim boyunca devam ederken uzun sürelik rahatsızlık vermektedir.Daha çok ilk bahar aylarında baş gösteren polen alerjen maddesine alerjisi olan bir kimse tıkanıklık ,kaşıntı ve burunda tıkanmalar olmaktadır.Polenin bir çok şeyden yıl boyunca salgılandığı için alerjik durum yıl boyunca sürebilmektedir.

Uzun Süre Geçmeyen Öksürükler Astım Mı?

Uzun süreli olarak devam eden öksürük atakları öncelikle gece uykudan uyandırabilecek kadar sıklıkta geçirilen ataklar bununla beraberinde duyulan hışıltılar ,göğüste sıkışmalar ve daralma hissi hızlı solumak bunlar solunum duyarlılığıdır. Yakın zaman da astım ve türevi rahatsızlıkların habercisi olabilir ve bu nedenden ötürü ivedilikle doktora gidilmesi gerekmektedir.

Öksürük ve Tedavisi

Öksürükler genelde mikrobik bir hastalığın akabinde oluşuyorsa solunum yolu enfeksiyonu tedavisi uygulanır eğer öksürük reflüden kaynaklı bir öksürükse bu durumda da mide asidini düzenleyecek tedavi uygulanır.Eğer astımdan kaynaklı bir durumun akabinde bir öksürük oluşuyorsa bu yönde tedavi uygulanmaktadır.3 haftanın üzerinde seyreden öksürükler de kesinlikle göğüs hastalıkları bölümüne uzman bir hekime görünmeniz gerekmektedir.Bazı üst solunum yolu enfeksiyonlarında öksürükler 8 haftaya kadar sürebilmekte ve kuru öksürük şeklinde seyretmektedir.Bu durumlarda ise mutlaka hekime görünülmesi ve gerek görülürse akciğer filmi çekilerek detaylı tarama yapılması gerekmektedir.

Öksürük Neden Olur

Kesinlikle doktora başvurulması gerekenler

Öksürük ile ilgili tedavi süreçlerinde öncelikle neden oluşturan durumu belirlemek ve ona göre müdahale etmek gerekmektedir.Ve hekimlerin gerek gördüğü ilaçların ve öksürük şuruplarının düzenli kullanılması gerekmektedir.

* 3 Haftadan uzun süren öksürükler ve tedaviye cevap vermiyorsa doktora başvurulmalıdır
* Nefes darlığı ve yüksek ateşli öksürük varsa doktora başvurulmalıdır
* Öksürükle atılan balgamda kan bulguları varsa doktora başvurulmalıdır

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir ?

Öksürükle mücahadele etmek ve öksürükten kurtulmak istiyorsanız öncelikle öksürüğe neyin sebep olduğunu bilmemiz gerekmektedir.Ve ona göre bir tedavi yapılması gerekmektedir.Alışıla gelmiş ve en çok öksürüğe sebep olan unsurların başında üst solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir.Bu durumda yapmanız gerekenler şunlardır.

* Beslenme düzeni ve C vitamini tüketmek , dengeli beslenmek
* Pis ve tozlu olan ortamlarda uzak durmak
* Direnç arttırmak spor yapmak ve sık sık yürümek
* Düzenli uyku uyumak ve bir düzen haline getirmek yorgunluk ve bitkinlik hissi vermemesi için dikkat etmek gerekmektedir
* En önemli olan faktör bol bol su ve sıvı tüketmek
* Ve bilinen en yaygın öksürük oluşturan sigaradan kurtulmak gerekir

Kuru ve boğazı tahriş eden öksürükleri yumuşatmak daha rahat öksürmek için ballı süt ve karabiberli süt içmeni faydalı olacaktır.Ama başında söylediğimiz gibi asıl öksürük yok edici besin günlük 3 litre su içilmesidir.
Doktorlar önermedikçe kesinlikle öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Ve aksine bazı şuruplar gereksiz kullanılır ve doktor nezaretinin dışında kullanılırsa öksürük şiddetini artıra bilir ve daha rahatsız edici bir durum oluşabilir

Öksürük Neden Olur

Öksürüğe Tedavisi için Bitki Çaylar

Öksürük için Ayva çayı : Ayva kabuğu, 3 tane ayva çekirdeği,3 adet kakule,elma kabuğu, ıhlamur çiçekleri çayı hazırlamak için hepsini 15 dakika kaynatın ve renginin değiştiğini gördüğünüz an söndürün ve ılımasını bekleyin ve günde 3 öğün ve yemeklerden 45 dakika önce tüketiniz

Öksürüğe Tedavisi için Yasemin ile portakal çayı : Portakal,yasemin çiçeği , karanfil, zencefil
3 adet zencefil portakal kabukları 10 adet karanfil ve bir tutam yasemin çiçeği bunları önceden kaynattığınız suya ekleyin ve demlenmesi için 15 dakika süre bekletin daha sonra 3 öğün 45 dakika önceden tüketiniz

Öksürük için Kuşburnu çayı : Kuşburnu ,tarçın kabuk ve ekinezya kuşburnunu kaynatınız altını söndürdükten sonra tarçın ve ekinezya eklendikten sonra 15 dakika demlenmesini bekletiniz ve günde 3 öğün 45 dakika önceden tüketiniz

Bir önceki yazımız olan Alerji Nedir başlıklı makalemizde alerjen nedir, alerjenler ve alerji hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ