Rapor Parası ve İş Görmezlik Ödeneği

  • 04 Ekim 2018
  • Rapor Parası ve İş Görmezlik Ödeneği için yorumlar kapalı
  • 345 kez görüntülendi.
Rapor Parası ve İş Görmezlik Ödeneği

Rapor ve İş görmezlik ödeneği

Rapor ve iş görmezlik parası nedir? İş görmezlik parası nasıl alınır? Rapor parasını alma hakkı kazanmış kimlere nereye mürracat etmeleri gerekir. İş görmezlik ödeneği ne zaman hangi huşularda alınır. Bütün bunları cevabını isler için araştırdık inceledik ve en anlaşılır şekilde sunmaya gayret ettik.
Rapor parası veya geçici iş görmezlik ödeneği nedir?
Geçici İş görmezlik ödeneği, rapor ücreti ,rapor parası ,geçici iş görmezlik raporu parası ve daha birçok isimle anılan ve birçok farklı tabirlerle hastalık veya geçici kaza, ve iş kazaları durumuna bağlı işten geçici süre ile uzaklaşmış durumda kalan vatandaşlarımızın almalarına hak kazanılmış tabiki sosyal güvenlik kurumuna bağlı yani çalıştıkları yerde sigorta primlerinin düzenli ödenmesi sonucunda geçici rahatsızlık ve ya iş kazalarından dolayı tedavi gördükleri hastanelerden aldıkları geçici istirahat veya iş görmezlik raporlarına istinaden çalıştıkları işyerlerinden veya sosyal güvenlik kurumlarından çalışamadıkları (rapor doğrultusunda) iş günlerinin aylıklarından kesildikten sonra zorunlu çalışamadıkları iş günlerinin paralarını almaları için için ödenen paraya geçici iş görmezlik parası veya rapor parası yada halk dilinde birçok isimle sınıflandırılan geçici iş görmezlik ödeneği almalarına denir.
Tabi ki iş görmezlik ödeneğini almak için gerekli unsurlar oluşmuş olması gerekmektedir.
Sosyal Güvenlik Kurumunun (SOSYAL SİGROTALAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’NUN ) 5510 sayılı rapor parası yani geçici iş görmezlik ödeneği kanun maddesine istinaden ödeme yapılır.

Rapor Parası ve İş Görmezlik Ödeneği

Bu maddelerdeki esaslar

*İş yerinde çalışan ve çalıştığı işyerinde iş kazası geçirmesinden veya çalıştığı işyerinde bazı etkenlerden hastalanması neticesinde geçici iş görmezlik parası alabilirler.
*İş yerinden hastalık veya iş kazası geçirdiğinden ötürü rapor almış ve çalışamama durumunda ise çalıştığı iş yerinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması esası alınmıştır ve rapor parasını alabilir.
*Aynı durumda bayan çalışanların çalıştıkları zaman süresinde doğum yapmaları durumunda is doğum zamanından önceki 8 hafta ile doğumdan sonraki 8 haftanın doğum parası yani doğuma istinaden geçici iş görmezlik rapor parasını alma hakları vardır. Tabi ki bazı konular esas alınarak doğum parası almaya hak kazananların doğumdan önceki 10 hafta çalışıyor olması yani gene 90 günlük sigorta primlerin ödenmesi zorunluğu esasa alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Klima sistemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ