Siyah nokta nedir?

  • 11 Aralık 2018
  • Siyah nokta nedir? için yorumlar kapalı
  • 433 kez görüntülendi.
Siyah nokta nedir?

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta nedir ? Siyah nokta tedavisi nasıl yapılır. Özellikle ergenlik döneminden sonra sonra cildinizin bakımlarını düzenli ve özenli bir şekilde yapılmadıysa yüzde burun bölgesinde çok sıklıkla görülen ve rahatız edici bir görüntü sağlayan siyah noktalar ciltteki yağlarla birleşerek cilt altındaki kirli bölgelere nüfus eder siyah noktalar çıkmaya başlar ve bakımsız kaldıkça sivilce olarak ilerleme kaydedebilir.

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta yani komedon nedir?

Gençlik yani erişkenlik dönemine geçişlerde ergenliğin başlamasında hormonların artması vücutta oluşan yağ oranını ikiye katlar ve vücut yağları tahliyesini cildin üzerindeki gözenekler vasıtası ile dışarı atmaktadır. Erginlikte yağ üretiminin fazlalaşması gözeneklerde yoğunlaşmaya başlamasını sağlar ve gözeneklerin tıkanmasını sağlar ve bu tıkanmalar yüzeysel seviyeye geldiğinde o zaman siyah nokta oluşumları başlar.Ve siyah noktalar zamanla sivilce olmaya başlar.Aslında sivilceler oluşurken siyah nokta aşamasından geçerek sivilce olma yolunda olurlar.

Siyah noktaların sıkça arttığı sebepler şunlardır:

  • Aşırı güneşe maruz kalmış ve güneş altında uzun süre kalan hassas ciltlerde sıklık gösterir.
  • Regl dönemine girme aşamasında olan kadınların vücutları fazla hormon salgılar ve yağ üretir bu durumda siyah noktalar artış gösterir.
  • Bazı makyaj malzemeleri yüzden iyi temizlenmedi taktirde kalan kalıntıların gözenekleri tıkamasıyla siyah noktalar oluşur.
  • Ergenlik döneminde artan hormonların fazla yağ üretmesi ile siyah nokta oluşumu artar.

Siyah nokta nasıl geçer?

Siyah noktalar nasıl geçer sorunun cevabına gelince öncelikle temizliğin ilk aşama olduğunu belirmek isteriz, ve sürekli bakım yapılması gerekmektedir. Bu bakımlar başlıca belirtmek isteriz ki sürekli bakımlarla birlikte uygulanacak olan tedavi yöntemleridir

Siyah nokta nedir?


Limon ve Yoğurt

Siyah noktaların en iyi çözüm yollarından biri olan yoğurt ve limon kürü en etkili çözümlerinden biridir.Limonun bilinen mükemmel özelliklerinden biri olan asitik olması yüzdeki bulunan gözeneklerin açılmasında en etkili çözüm ve bir diğer özelliği ise yağlanma oranını minimum seviyeye getirebilecek bir üründür. Bir kase yoğurda limon sıkarak hazırlayabileceğiniz bu kür karıştırılarak siyah noktaların olduğu bölgeye sürülür ve 20 dakika beklenir daha sonra yıkayarak temizlenir.Bu işlem haftada 2 kere uygulanmalıdır. Ve göz çevresine sürülmemesi gerekmektedir

Buhar banyosu

Halk dilinde bilinen en yaygın çözümlerden biri olan buhar banyosu da siyah nokta tedavisinde etkili bir yol izlemektedir. Bir kap içinde su kaynatılır ve yüze havlu serilerek kaynamış sudan çıkan buharı havlu sarılı yüze uygulanır. Cildin yumuşamasına ve gözeneklerin açılmasına sebep olacaktır. Ve yeterince yumuşayan yüzde siyah noktaların dışarı atması görülecek bir kulak çöpü veya pamuk ile nemlenmiş bölgeleri silmeniz ve siyah noktaların çıkmış olduğunu göreceksiniz.

Siyah nokta nedir?

Elma sirkesi ile Siyah nokta

Alışıla gelmişin dışında olan olan siyah nokta tedavisinde önemli rol oynayan bir diğer etkin çözüm ise elma sirkesidir. Bir miktar su ile elma sirkesini bir kasede karıştırın ve karıştırdıktan sonra pamuk vasıtasıyla siyah nokta olan bölgelere sürmeniz gerekmektedir. Bu karışım elma sirkesinin gözenek te bulunan siyah noktaları dışarı atmasını ve tamizlemesini sağladığını göreceksiniz. Mikropları temizlemiş olması size daha sonra siyah nokta oluşumunun azalmasını sağlayacaktır

Bir önceki yazımız olan Sivilce nasıl geçer? başlıklı makalemizde akne, akne tedavisi ve sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ