Tjk

  • 18 Ekim 2018
  • Tjk için yorumlar kapalı
  • 361 kez görüntülendi.
Tjk

Tjk Nedir

Tjk nın açılımı Türkiye Jokey Kulübüdür.Türkiye de düzenlenen at yarışlarını organizasyonu sağlayan kurumdur.
Türkiye’de 1856 yılın eylül ayın 23. de ilk yarışlar şimdi ki adı ile Şirinyer Hipodromunda İzmir de yapılmıştır.
Dönemin kurucularından Evliyazade Refik bey ve İngiliz başkonsolos Patterson beraber organize ettiği İzmir yarış kulübü adı yani eski adı ile (Smryna Races Club) olarak kurulmuştur.Kurulduğu senelerde sadece yılbaşı günleri yani paskalya günleri yapılıyordu.Bu uzun yıllar sürdü birinci dünya savaşı başladığın da smryna races club yarışları sona erdi.

Daha sonrasında Osmanlı hükümdarlarından Abdülaziz de atlara olan düşkünlüğünü sporla birleştirmek adına bugün ki adı ile Kağıthane de yani İstanbul yarışlarını düzenlemiştir. O dönemde sadece İstanbul da değil Manisa,Diyarbakır ve Samsunda beraberinde yarışlar düzenlenmiştir.

Tjk

jokey Kulübü

Yarış atı yetiştiriciliği ve jokey yetiştiriciliği 1909 yılında dönemin Osmanlı hükümdarlığı tarafından başlatılmıştır ve 1913 yılında adı Osmanlı Jokey Kulübü ve başkanlığınıda Sait Halim Paşa yapmıştır.Ve o dönemde İzmir de düzenlenen at yarışlarının izlemeye gelenlerin sayısının hayli artmış olması dikkatleri çekmiştir.
İlk binicilik kulübü ise Sipahi Ocağı Binicilik Kulübüdür ve bünyesinde at ve yarış atları soyunu koruma birliği ile beraber hizmet vermiştir.Atlara merakı ile bilinen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Ankara tren garının yanında bulunan boş arazide 1600 metrelik bir pist kurdurarak yarış düzenlemiştir.Ve Ulusumuzun ve Milletimizin Kurtuluş mücadelesi esnasında bile at yarışlarının düzenlenmesine devam ettirmiştir.Ve ilk Gazi koşusu 1927 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de katılımıyla gerçekleştirilmiştir.Zamanın iskoçya at yarışı birliği başkanı Lotus Bates’in katkılarıyla Bakırköy yarışcılık sendikası birliği (Makrikuey Racing Syndicate ) 1922 yılında açılmıştır.O dönem yarışları bir yıl boyunca sürdü. Ve kapandı daha sonra 1923 yılın da zamanın söz sahibi insanlarının katkılarıyla Büyük dere de yarışlar çayır bir alanda yapılamya başlamıştır

TBMM Sunulan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi yönetimine alınmasına karar verilen atçılık ve at yetiştiriciliği kanun maddesi 40 maddeden oluşan Islah Hayvanat Kanunu maddeleri meclise sunulmuştur.1924 ve 1925 yılları arası sipahi ocağı düzenledi yarışları ve Veliefendi hipodramına el konulmuştu 1925 yılının sonlarına doğru Baron Hepes önderliğinde kurulan şirkete daha sonrada Dr.Çiki dahil oldu ve ülke de bulun göçmenler eski taksim kışlasını bir yarış alanına çevirerek yarışlar yapmaya başladı.1925 yılının sonunda ise tekrar Sipahi ocağına geçti Sahın problemli olması dolayısıyla tekrar Veli efendided kısa mesafeli bir kum pist alanı oluşturularak devam edilmeye başlandı.Ve günümüze kadar istikrarlı bir şelikde geldi şimdi ise 9 hipodramla büyük apranti ve jokey okulları ile 81 ilde bayilikleri üst düzey bir kurum haline geldi.

Tjk

Yüksek Yarış Encümeni

1926 yılların bazı yasalar ve maddeler çıkarılmıştır.Bu maddelerden birisi 904 sayılı hayvanat kanunu bu kanunla birlikte yüksek yarış encümeni bu güne o günlerden yatırım niteliğinde bir anlaşma sağlamıştır.1951 Yılında Yüksek yarış encümeni bugünün Türkiye jokey kulübü ile aynı konumdadır.

Düzenli olarak ilk 1927 yılında yıllık yarış programı çıkartılmıştır.O yıllarda İstanbul,Adana,Ankara ,Bursa,Samsun ve Sivas illerinde koşulmuştur ama İngiliz atları koşuları sadece Konya, Adana ve Samsun da yapılmıştır.

Ve Türkiye Jokey Kulübü

Türkiye Jokey Kulübü kuruluşundan beri bir çok at ve atçılık sporlarına ev sahipliği yapmıştır ve halada alı hazır da devam etmektedir.1950 yılının ekim ayında kurulmuştur ve kurulmasında o dönem Cumhur Başkanı ve bir kaç bakanının ve milletvekilinin ortak karayla kurulumuna karar verilmiştir.Kurulum kararının ardından Ankara Ziya Gökalp caddesinde 1951 yılının başlarında ilk Lokal açılmıştır.

Tjk Üye Nasıl Olunur?

TJK üye olmak isteyen katılımcıların tjk nın resmi internet sayfasına girerek üye ol butonundan üyo ol kısmını açarak kimlik ve banka bilgilerini girmeleri ve üylik işlemlerini tamamlamaları yeterli olacaktır

Tjk kupon nasıl yapılır?

Kupon yapmak isteyen yarış severlerin mobil uygulama dan veya bilinen yöntem olan bayilerden yapmaktadırlar.

Oynana bilecek olan oyunlar

 

-3’lü GANYAN (3G)
-4’lü GANYAN (4G)
-5’li GANYAN (5G)
-6’lı GANYAN (6G)
-7’li PLASE (7P)
-GANYAN (G)
-PLASE (P)
-GANYAN PLASE (GP)
-PLASE İKİLİ (PI)
-İKİLİ BAHİS (I)
-SIRALI İKİLİ BAHİS (IO)
-SIRALI ÜÇLÜ BAHİS (U)
-TABELA BAHİS (T)
-SIRALI BEŞLİ BAHİS (5B)
-ÇİFTE BAHİS (Ç)
-GANYAN (G)
-PLASE (P)
-GANYAN PLASE (GP)

Tjk
Tjk Programı?

Tjk bültenleri haftalık olarak belirlenmektedir.Eğer resmi bir durum dan veya herhangi bir şey den ötürü ertelenmezse aynen geçerli sayılır. Minimum bir günde 2 yarış programı vardır. Tjk minimum ne kadar ve maksimum ne kadar kupon yapılır?  Tjk kuponlarında minimum 2 TL Maksimum 1000 TL olarak yapılmaktadır Doğu illeri 0,5 kuruş Batı illeri 0,7 kuruştur.Çarpanları Bu şekilde hesaplanır

Bir önceki yazımız olan Kitap başlıklı makalemizde KİTAP ve KİTAP NEDİR hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ