Tüp Bebek Tedavisi

  • 06 Kasım 2018
  • Tüp Bebek Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 327 kez görüntülendi.
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Yetişkin bireyler hayatlarını birleştirdikleri eşleriyle evliliğinin neşelenmesini ve ailesinin büyümesi için anne ,baba olmak isterler ne yazık ki bazen bu istekleri olumsuzlukla sonuçlana bilir.Tıbbın ilerlemesi ile birlikte artık bir çok aile hayal ettikleri mutluluğa kavuşabilmektedir. Yani tüp bebek tedavisi ile mümkün hale gelmektedir. Uzun denemeler sonucunda bebek sahibi olamayan ailelerin yapmaları gereken bir tüp bebek tedavisine başvurmaları gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler Nelerdir ve Nelere Dikkat edilmelidir

* Tüp bebekte düşük ne sıklıkla görülür
* Tüp bebek için kaç kere deneme yapılır
* Yaşa göre gebelik şansı kaçtır
* Gebelik esnasında ağır taşımak risklimidir.
* Emriyonun çokluğu gebelikte şans yaratır mı ?
* Dondurulan emriyo şansı azaltır mı?
* Tedavi öncesi zayıflamak gerekir mi ?
* Tüp bebek tedavisi ve vajinal kanamalar
* Emriyonun aktarımından sonra cinsel yaşama etkisi

* Tüp bebekte düşük ne sıklıkla görülür

Tüp bebekte düşük riski neredeyse yok denecek kadar azdır. Yani bu azlık birimi normal gebelik len kıyaslandığı zaman düşük riski yok denebilecek seviyededir. Aslında tedaviyle alakalı bir düşük riski azlık belirtisi değil sadece tedaviden önce gebe kalmayan engel olan yapının anatomisn den kaynaklanmaktadır.

* Tüp bebek için kaç kere deneme yapılır

Tüp bebek tedavisi ve tüp bebek denemesi için rakamlarla belirlenmiş bir deneme sayısı yoktur. Tabiki tüp bebek tedavisinde öncelikle tedavinin yapıldığı yerin önemli olduğunu belirterek şunları ifade etmek gerekir tedavide sayı olmadığı gibi yapılan her bir deneme aslında gebelik şansının azalmasına sebep olmaktadır.Tabi ki bunların yanı sıra bazende gebelik denemeleri 5. de veya 6. da tutunmalar olarak gebe kalmalar olabiliyor.

* Yaşa göre gebelik şansı kaçtır

Tüp bebek tedavisinde gebelik yaş sınırlamalarının kısaca şöyle sizlerle paylaşmak isteriz 35 ila 40 lı yaşlar arasında gebelik şansının yüksek olması 40 ile 42’li yaşlar arasında da şansın oldukça olumlu sonuçlar alması ama 42 ila 45 yaşlarda gebelik oranında oldukça düşüktür.

Tüp Bebek Tedavisi

* Gebelik esnasında ağır taşımak risklimidir

Bilinenin dışında bir bakış açısı ile gebelik esnasında tutunma problemleri etki ettiği söylenen ağır kaldırmak ,fazlaca ıkınmak ,kasılmak, yada ilişkiden sonra ayağa kalkmak gibi bildiklerinizin gebelikte tutunma problemiyle hiç bir alakası yoktur. Sadece düzenli doktor kontrollerinin yapılması doktorların tavsiyelerinin ve verdiği ilaçların düzenli kullanılması ve gebelik oluşumuna başlamadan önce olabilecek ağrılı dönemden sakınmak için sık sık istirahat edilmelidir.

* Emriyonun çokluğu gebelikte şans yaratır mı ?

Genel olarak yaş sınırlaması olmadan ebriyonun tek seferde gebe kalma oranı yüzde yirmi sekiz civarındadır. Ama embriyo sayısının çokluğuyla bu durum ikiye katlanmaktadır.tek seferlik embriyolar da boşa kalan dondurulabilir embriyo sayısı fazladır.Bunların tekrar kullanımla gebelik oranı arttırılmaktadır. Tabi bazı durumlarda erkek sperm bozukluklarında ve dondurulmuş ek spermlerin gebelik şansını artırmak için önemli rol oynamaktadır

* Dondurulan emriyo şansı azaltır mı ?

Tüp bebek tedavisi için transfer edilen emriyoların tamamı kullanılamadığından geride kalan emriyolar dondurularak saklanmaktadır.Çünkü aynı aile ileride tekrar bir tedavi görerek bebek şansını yakalamak isterlerse ikinci bir gebelik şansı elde edilebilir.Bu nedenle emriyoların dondurulması büyük ölçüde önem taşımaktadır.Bu emriyolar tekrar bir gebelik isteği üzerine kullanılmak istendiğinde çözülme süresinden sonra yüzde 80 canlı kalmatadır bu emriyolarla gebelik denemeleri ise yüzde yetmiş oranında başarı elde edilmektedir.Ve dondurulan emriyolarla edilen gebelik sonucu doğan çocuklarda sağlık açısından bir problem görülmemektedir.

* Tedavi öncesi zayıflamak gerekir mi ?

Bu durumun gebelikte olumsuz bir yanını bu güne kadar rastlanmadı ama dengeli sağlık açısından gebelikler de bazı diyet tavsiyeleri sadece daha sağlıklı beslenme ve daha zinde bir gebelik için önerilen diyet tavsiyelerinin değerlendirilmesi daha sağlıklı olmaktadır ama kesinlikle yapılması zorunludur diyemeyiz. Diyet olarak ise yapmak isteyenler için balık ,hafif atıştırmalıklar ,baklagiller ve bitkisel yağlar ile sebzeler tavsiye edilmektedir.Birde standart kilonun fazlaca üstünde olan bayanların kilo seviyelerinin dengelenmesi yani idel kilo seviyelerinde olması tedavi için kullanılan ilaçların azaltılması anlamına gelmektedir bu nedenle de tedaviye bir nebzede olsa daha erken sonuç almaya ulaşılabilmesi anlamına da gelebilir

Tüp Bebek Tedavisi

* Tüp bebek tedavisi ve vajinal kanamalar

Tüp bebek tedavisinde gebelik başarılı sonuçlanmışsa bazı durumlarda vajinal kanamalar normal olarak saptanmaktadır. Ama tüp bebek tedavilerinde gebeliklerin ilk oluşumu zamanında vajinal kanamalar çok nadir olarak görülmektedir. Ama vajinal kanama yaşıyor olmanız olumsuz bir durumun habercisi olarak ta algılanmaması gerekmektedir.

* Emriyonun aktarımın dan sonra cinsel yaşama etkisi

Gebeli beklentisi esnasında cinsel yaşamı sürdürüyor olmanız gebelikte tutunma şansını azalmamaktadır. Bazı durumlarda ise yumurtalıkların fazlaca büyümüş olabilmesi gibi vajina yolu ile kullanılan ilaçların vajinal lekeler oluşturabilmesi durumlarında vajinal kanamalar meydana getirebilir ve gebelik durumun böyle vajinal kanamalar anne adaylarını huzursuz edebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 3'Te 3 Tarih Başvuru başlıklı makalemizde 3'te 3 Tarih Başvuru, 3'te 3 Tarih Başvuru Formu ve üçte üç başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ