Yeni Kimlik

  • 04 Ekim 2018
  • Yeni Kimlik için yorumlar kapalı
  • 448 kez görüntülendi.
Yeni Kimlik

Yeni Kimlik

Uzun zamandır yapılması planlanan yeni çipli kimlik kartları artık yürürlüğe girdi ve verilmeye başlandı ilk önce birkaç pilot ilde deneme yapılan olum neticeler alındıktan sonra kesinleşen ve 2017 yılının ocak ayından itibaren verilmeye başlanan yeni kimlik kartlarına müracatlar başlamıştır.Türkiye Cumhuriyetinin Nüfus ve Vatandaşlık Şube Müdürlüğünün Tübitak ile ortak çalışması sonucunda gerçekleştirlen ve hayata sunulan bu kimlik kartlarının TC. Vatandaşlarının tamamının alması mecbur kılınmıştır ve 2019 kasım ayından itibaren eski kimlik kartları kullanılmayacaktır.Peki yeni kimlik kartı almak için neler yapmalıyız? Sorusunun cevabını maddeler halinde açıklamaları ile sizler için hazırladık.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu

Yeni kimlik kartınızı almak için başvuru yapmanız gerekmektedir.vatandaşlık genel müdürlüğünün resmi internet sistesi üzerinden öncelikle randevu almanız gerekmekte aldığınız randevu tarihinde randevu aldığınız nüfus genel müdürlüğüne giderek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Eğer yurt dışında ikamet ediyorsanız.Yaşadığınız ülke de bulunan TC. Konsolosluklarına müraacat etmeniz gerekmektedir.

Yeni Kimlik

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu için Ne Gerekir

Yeni kimlik kartı başvurusunu yapmak için almış olduğumuz randevu tarihinde bağlı olduğumuz genel müdürlüğe yanımızda bu evrakları bulundurarak gitmemiz gerekmektedir.Olması gereken evraklar Eski nüfus cüzdanınız,aile cüzdanınız , veya pasaport ,ehliyet veya bağlı olduğunuz resmi kuruma bağlı kimlik kartınız resmi kabul edilen bunların yanı sıra 2 adet bimetrik fotoğraf ile müraacat etmeniz gerekmektedir. Müraacat esnasında vermiş olduğunuz biometrik fotoğrafınız sisteme eklenmek için tarama dan geçirildikten sonra size tekrar verilmektedir.Yanınızda getirdiğiniz fotoğraf biometrik değilse veya fotokopi bir resimse kabul edilmez ve başvurunuz yapılmaz.Eğer kimlik için getirdiğiniz fotoğraf eski bir fotoğrafsa son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.Eğer eskiden kalan bir USHT biyometrik fotoğraf statüsünden sayılmaz ve kabul görmez.Aynı zamanda kimlik müraacatınız yaparken talep edilen bir diğer husus ise imzanız dır. 15 yaşınızın üzerindeyseniz kimlik kartınızın üzerine eklenmesi için imza vermek zorundasınız müraacat esnasında vermiş olduğunuz imza 10 yıl boyunca kullanmanız gereken imzanız olmalıdır.

Reşit Olmayan Bir Kişi Nasıl Müraacat edebilir

Yeni kimlik kartı müraacatı için 15 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.Eğer 15 yaşında veya daha küçük iseniz sizin kimlik müraacatınızı Ebevinyelinizin yapması gerekmektedir eğer 15 yaşından küçük isenin yeni kimlik kartı başvurularınız için biometrik fotoğraf ve imza gerektirmez sadece kimlikleriniz ile aile bireyleriniz müraacat etmeleri ve aile bireyleriniz beraber gitmelisiniz.Eğer kimlik kartınızın aynı zamanda seyahatlerde problem olmaması açısından seyahate özel bir belge sunmak adına düzenlenmesi talebini iletirseniz 15 yaşından küçük dahi olsanız biometrik fotoğraf kullanmak zorundalığı gerektirir.

Yeni Kimlik

Yeni Kimlik Kartı Nereye Gönderilir

Yeni Kimlik kartı başvurusunu yapan vatandaşlarımızın kimlik kartı başvurusunda bir problem görülmemiş ise eksik bir belgesi yok ise müraacat ettikleri günden itibaren minimum 5 maximum 15 iş günü içerisinde teslim almak istedikleri adrese gönderilir.Gönderimler Ptt üzerinden yapılmaktadır aynı zamanda 15 yaşının altında olanların yeni kimlik belgeleri Ebeveyinlerine teslim edilir.15 yaşından küçüklere teslim edilmez.Kimlik kartınızın kargoya verilmesinden itibaren cep telefonunuza kargoya verildiği bilgisi ulaşır bununla beraberinde kargonuzun nerdee olduğunu takip etmek isterseniz 199 alo iletşim merkezi numarasından yada e-kimlik randevu internet sitesinden takiplerinizi yapabilirisniz.

Yeni Doğan Çocuğa Kimlik Belgesi

Yeni doğan bebekler için yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır veya nasıl yeni kimlik çıkartılır.
Doğum yapıldığına dair bildirim yapılarak müracat edilir ve başvuru yapılır kimlik düzenlendikten sonra
adrese gönderilir gönderilen adreste bulunan kişinin aile bireylerinden biri olma zorunluluğu vardır ve imza alınmadan kesinlikle teslim edilmez.

Yeni Kimlik Kartında Neler Bulunur

Ynei çipli kimlik kartlarında eski kimlikler gibi bazı şeyler alenen yazılmamaktadır.Bazı bilgiler sadece çip içerisinde saklanmaktadır.Üzerinde yazanlar ön yüzde: isim ve soyisim,doğum tarihi ve cinsiyet seri numarsı,uyruğu ve geçerlilik süresi ile TC kimlik numarası arka yüzde: anne ve baba adı son olarakta veren makamın neresi olduğu yazmaktadır.Diğer bilgiler ise çip içerisinde saklanmaktadır örneğin Medeni hali, dini,nüfusa bağlı olduğu ve doğum yeri son olarakta kan gurubu çip içerisindeyer almaktadır

 

Peki yeni Kimlik Kartı Güvenlimi

Yeni kimlik kartı Tübitak ve Türkiye Cumhuriyetinin Nüfus ve Vatandaşlık Şube Müdürlüğünün ortak çalışması sonucu üst düzey güvenlik sistemi ile yapılanmış kodlama sistemleri ile tasarım haline getirilmiş özel bir güvenlik taraması sonucunda uygulanmıştır.Ve Güvenlik açığı bulunmamaktadır.

Yeni kimlik müraacat için web : “https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa “

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası ve İş Görmezlik Ödeneği başlıklı makalemizde iş görmezlik ödeneği ve rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ